Dodatek osłonowy dla emerytów. Opóźnienia w wypłatach dotkną nawet kilku tysięcy seniorów

Wciąż można złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2022, a niektórzy już czekają na wypłatę drugiej raty. Jak się okazuje, może to potrwać dłużej, niż zapowiadano. Niewykluczone, że dodatek osłonowy dla emerytów na konta wpłynie z opóźnieniem.

Wnioski o dodatek osłonowy do prądu wciąż są przyjmowane przez gminy. Świadczenie ma być rekompensatą w związku z szalejącą inflacją dla najmniej zarabiających obywateli. Wiele osób, które zdążyło złożyć formularz w pierwszej turze, obecnie czeka na wypłatę drugiej raty. Tutaj niektórych czeka niestety niemiła niespodzianka. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy? Kryteria są tak naprawdę dwa 

Dochody są decydującym czynnikiem podczas przyznawania dodatku osłonowego. Od nich zależy bowiem wysokość wypłaty, która może wynosić: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem otrzymają od 100 zł do 287 zł więcej. 

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy online? Prosta instrukcja krok po kroku 

Wnioski przyjmowane są przez gminy, ale także online. Osoby, które mają problem z jego wypełnieniem, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii +48 22 369 14 44. Jest ona czynna w dni robocze od 8:00 do 16:00. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało również prostą instrukcję. 

 

Dodatek osłonowy. Kiedy wypłata? Niektórzy seniorzy będą musieli zaczekać dłużej 

Osoby, które złożyły wnioski do 31 stycznia, otrzymały już pierwszą ratę dodatku, a kolejna powinna do nich wpłynąć najpóźniej 2 grudnia. Pozostali mają czas do 31 października na złożenie formularza. Wówczas dostaną dodatek w formie jednej raty, która również wpłynie najpóźniej do 2 grudnia. 

Jak informuje natomiast portalsamorzadowy.plkonta seniorów pieniądze mogą zasilić jednak później, niż przewidywano. W celu zrealizowania świadczenia gmina musi ustalić informacje o dochodach gospodarstwa domowego, a niestety z tymi danymi spóźnia się ZUS. 

- Docierają do nas informacje, że samorządy muszą czekać nawet 1-2 miesiące na informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości składki zdrowotnej w celu prawidłowego ustalenia wysokości dochodów w przypadku niektórych emerytów czy też w związku z niewliczaniem 13. I 14. emerytury do wysokości dochodu — piszą posłowie w interpelacji do ministra rodziny

Na dzień 11 sierpnia w ZUS wciąż pozostało do realizacji 17,2 tys. wniosków o udostępnienie danych, z czego 5,9 tys. wniosków jest już po terminie. Opóźnienia mają zostać podobno "nadgonione" do końca sierpnia.

Więcej o: