Jak i kiedy sadzić aksamitki? Spraw, by cieszyły oko aż do późnej jesieni!

Aksamitki to popularne, jednoroczne rośliny ogrodowe o charakterystycznym zapachu. Do tych kwiatów można zaliczyć ponad 40 gatunków. Dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków rozwoju mogą być piękną ozdobą ogrodów i balkonów. Co więcej, nie mają zbyt dużych wymagań!

Kwiaty aksamitki (turki) osiągają od 20 do 60 centymetrów wysokości i mają piękny, pomarańczowy kolor. Należą do rodziny astrowatych i naturalnie występują w Ameryce Północnej i Południowej. Ich liście wydzielają specyficzny zapach, który pozytywnie wpływa na odstraszanie niektórych szkodników. Posiadanie aksamitek w ogrodzie to dobry sposób na odstraszenie nornicy lub kreta. Ze względu na niezbyt duże wymagania glebowe świetnie sprawdzą się dla początkujących ogrodników. Odpowiednia pielęgnacja jest sposobem, dzięki któremu można zadbać o kwiaty przedłużając jednocześnie ich kwitnienie. Wyjaśniamy, co należy zrobić.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów.

Gdzie i kiedy najlepiej posiać aksamitki? Termin przypada na wiosnę

Kwiecień to idealny czas na rozpoczęcie siewu aksamitek, które kwitną w okolicach lipca i dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą utrzymywać się aż do jesieni. W początkowej hodowli aksamitek najlepiej sprawdzą się skrzynki lub doniczki, gdyż ziemia w ogrodzie będzie dla nich w tym czasie za zimna, a przymrozki zaszkodzą. Może to również opóźnić termin kwitnienia, a same kwiaty nie będą okazałe tak bardzo, jak byśmy tego chcieli. Rozsadzanie bezpośrednio do gleby można rozpocząć w drugiej połowie maja.

Co lubią aksamitki? Kilka sposobów dbania o te rośliny

Aksamitki uwielbiają słońce i światło, ale dobrze czują się też w lekkim półcieniu. Wymagają regularnego podlewania i obcinania zaschniętych kwiatów. To ostatnie sprawi, że będą intensywnie kwitnąć. Należy pamiętać, aby nie narażać ich na bezpośrednie działanie silnych wiatrów, które mogą je ze sobą porwać. Dobrze sprawdzają się uprawiane w pojemnikach, dlatego nadają się na tarasy, czy balkony. Osoby z alergią na jad owadów powinny jednak zachować ostrożność, gdyż kwiaty aksamitek są lubiane przez pszczoły, które chętnie pobierają z nich nektar. W dbaniu o aksamitki ważne jest, żeby nie lać wody na kwiaty z góry — lepiej sprawdzi się podlewanie korzeniowe. Żeby im nie zaszkodzić, warto też zwrócić uwagę na to, by nie otrzymywały za dużo wody, ponieważ bardzo dobrze ją magazynują. Dużo lepszy jest jej brak, niż nadmiar.

Więcej o: