Paproć jest nie tylko piękną i prostą w uprawie rośliną domową, ale wykazuje także właściwości zdrowotne. Warto mieć ją w swoim mieszkaniu, gdy planujemy odmalowywanie ścian lub gdy narzekamy na suche powietrze.
Mimo że z jej liści nie stworzymy leczniczych naparów czy maści, mają właściwości cenne dla naszego zdrowia. Paprocie są przede wszystkim naturalnym filtrem powietrza – oczyszczają je z niektórych szkodliwych cząsteczek, jak na przykład formaldehyd. Działają także jak naturalny nawilżacz. Dzięki dużej produkcji tlenu poprawiają mikroklimat mieszkania. W okresie grzewczym warto trzymać je w sypialni.
Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej, bez przeciągów i bliskiego kontaktu ze źródłami ciepła. Wybierzmy dla nich lekko zacienione miejsce. Ze względu na szybkie wyparowanie wody z liści powinniśmy zadbać, by jej podłoże było ciągle lekko wilgotne. Absolutnie ich nie przelewajmy i nie wysuszajmy. Na liście dobroczynnie zadziała delikatne zraszanie miękką wodą.
Paprotki lubią glebę, w której nie brakuje próchnicy. By rosły zdrowe i zielone, powinniśmy regularnie je przesadzać, najlepiej wczesną wiosną. Do nawożenia warto używać specjalnego nawozu do paproci lub roślin zielonych. W sezonie robimy to raz na dwa tygodnie, zimą wcale. Prosty domowy nawóz możesz wykonać również z herbaty, najlepiej takiej, którą zaparzyłaś, ale zapomniałaś wypić. Sprawdzi się zarówno zwykła, czarna, jak i ziołowa — np. ze skrzypu polnego, pokrzywy, rumianku czy szałwii. Napój o temperaturze pokojowej możesz dawkować roślince w niewielkich porcjach maksymalnie raz w miesiącu. Ziół możesz używać także do spryskiwania liści.