Nowa ulga dla seniorów 2022 to oszczędność nawet do kilku tysięcy złotych! Jak z niej skorzystać?

Od 2022 roku obowiązuje nowa ulga dla seniorów, dzięki której najstarsi obywatele mają szansę zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. Skorzystać można z niej jedynie na określonych warunkach. Jakich? Podpowiadamy.

Polski Ład nie bez powodu nazywany jest podatkową rewolucją. Wprowadził wiele nowych rozwiązań, które zdaniem rządu mają wspomóc sytuację finansową wielu obywateli. Jednym z nich jest, chociażby tzw. zerowy PIT. Kto może z niego skorzystać? 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

PIT-0 dla seniora. Nie każdy ma do niego prawo 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł sprawiło, że od świadczeń wynoszących 2500 zł brutto miesięcznie, nie jest pobierany podatek. Dodatkowe korzyści z tego tytułu odczują jednak osoby, które skorzystają z zerowego PIT-u. Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o seniorach, którzy mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej. Wówczas otrzymają dodatkową ulgę - 85 528 zł rocznie. Łącznie daje to zatem 115 528 zł. 

Dopiero po przekroczeniu tej kwoty, senior będzie zobowiązany do uiszczenia podatku, a to oznacza oszczędności i to całkiem spore. Może być to bowiem nawet to około 9 tysięcy rocznie. 

Nowa ulga dla seniorów 2022. Można ją stosować tylko przez część roku

Co istotne, najstarsi obywatele mogą wybierać okresy, w których chcą skorzystać z ulgi. Niektórzy chętnie z tego korzystają. Mogą dzięki temu otrzymać wysoką odprawę emerytalną zwolnioną z podatku, a po jej otrzymaniu zrezygnować z ulgi i rozpocząć pobieranie świadczenia z ZUS

W rozmowie z Rzeczpospolitą potwierdza to współwłaścicielka biura rachunkowego Agata Malicka. - Przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić odpowiednie kalkulacje. Wydaje się jednak, że podstawową zaletą jest elastyczność w korzystaniu z ulgi. Organy podatkowe potwierdzają, że nie trzeba jej stosować przez cały rok. Można to zrobić w wybranym okresie i powrócić do pobierania emerytury np. po wykorzystaniu limitu zwolnienia z podatku. 

Więcej o: