Jak wyczyścić buty zamszowe, by ich nie zniszczyć? Te domowe triki ci w tym pomogą

Zamszowe buty wyglądają stylowo, choć ich mycie może przyprawić o zawroty głowy. Ubrudzone, tracą cały swój urok, jednak nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Jak wyczyścić buty zamszowe, by służyły nam długo?

Każdy, kto kiedyś ubrudził buty z zamszu i próbował je wyczyścić, wie, że było to prawdziwą udręką. Zamsz to niewyprawiona skóra naturalna, która charakteryzuje się krótkim włosiem. Bardzo źle znosi kontakt z wodą i wilgocią. Kluczem, do jego odpowiedniej pielęgnacji jest regularne czyszczenie i dopasowana impregnacja.

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych

Drobne zabrudzenia możesz wyczyścić w domu. Istnieje wiele metod, które ułatwią ci ten proces. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Chociaż zamsz nie lubi wody, chętnie współpracuje z odświeżającą parą wodną. Zagotuj wodę i przez kilka sekund przytrzymaj buty nad unoszącą się parą, a następnie odstaw je do wyschnięcia.

Szczotka do zamszu to obowiązkowe akcesorium dla każdego miłośnika tego materiału. Wyczyścisz nią niewielkie zabrudzenia, takie jak kurz czy zaschnięte błoto, bez użycia wody. Warto z niej korzystać regularnie, nie tylko wtedy, gdy zabrudzimy buty. Dzięki temu buty długo zachowają doskonały wygląd. Inne, drobne zabrudzenia możesz spróbować usunąć najzwyklejszą gumką do mazania.

Z solą drogową, która w sezonie jesienno-zimowym jest zmorą naszych ulic, poradzisz sobie za pomocą roztworu wody z octem w proporcjach 1:1. Zamocz ściereczkę w płynie i delikatnie przecieraj zabrudzenia, aż znikną.

Jak nie uszkodzić butów z zamszu. Tego nie wolno robić!

Pamiętaj, aby wilgotne buty zamszowe zawsze pozostawić do całkowitego wyschnięcia w sposób naturalny, najlepiej w temperaturze pokojowej. Absolutnie nie korzystaj z pomocy suszarki czy kaloryfera ani nie wystawiaj ich na słońce. Odradzamy również pranie butów w pralce. W przypadku naprawdę ciężkich zabrudzeń, buty warto oddać do profesjonalnego punktu.

Więcej o: