Dodatek węglowy 2022. Jeden piec, dwie wypłaty. Kto skorzysta na luce w ustawie?

6000 zł dodatku węglowego na jedną nieruchomość? Polacy już znaleźli lukę, dzięki której jest to możliwe. Dziwny zapis znajdujący się w ustawie sprawia, że dwie rodziny ogrzewające dom tym samym piecem, mogą liczyć na odrębne wypłaty.

3000 zł — na tyle mogą liczyć gospodarstwa domowe w ramach dodatku węglowego. Wnioski można składać przez platformę ePUAP lub w urzędach gminy do 30 listopada 2022. Pieniądze zostaną przyznane jednak jedynie gospodarstwom, które węgiel mają zgłoszone jako główne źródło ogrzewania w CEEB. Jak się okazuje, w ustawie jest jednak pewna luka, dzięki której na jedną nieruchomość kwota wypłaty może być znacznie wyższa. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego może złożyć nie tylko właściciel domu 

Podczas wypełniania wniosku o dodatek węglowy, wymagane jest podanie jedynie miejsca zamieszkania. Ustawodawca nie wymaga, aby wnioskujący był właścicielem nieruchomości czy był w niej nawet zameldowany. Co więcej, nie ma znaczenia liczba pieców znajdujących się w domu, a jedynie liczba gospodarstw domowych zamieszkujących nieruchomość. Co to oznacza w praktyce? 

Mianowicie tyle, że każdemu gospodarstwu domowemu przysługuje dodatek węglowy. Zatem jeśli w jednym budynku zamieszkuje np. małżeństwo oraz teściowie, to mogą oni złożyć osobne wnioski, niezależnie od tego, że ogrzewają nieruchomość jednym piecem. Otrzymają wówczas łącznie 6000 zł. 

Odrębne wnioski może złożyć także mąż i żona, jeśli zgłoszą oni, że prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe. Trzeba natomiast pamiętać przy tym o jednej kwestii, czyli świadomości odpowiedzialności karnej. — Jeśli mąż i żona zadeklarują, że prowadzą odrębne gospodarstwa domowe, to my taki wniosek przyjmiemy. Ale na każdym wniosku jest adnotacja, że dana osoba jest świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia — powiedziała w TOK FM Monika Artymiak, kierownik Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin.

Dotacja do węgla 2022. Czy wystarczy zatem pieniędzy na wypłaty?

Rząd na wypłaty dodatku przeznaczył maksymalnie 11,5 mld zł. Co stanie się zatem, jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, niż zakładano? Kolejne świadczenia mają zostać zmniejszone, jak poinformowała Rada Ministrów. 

Gdy wykorzystanie środków zaplanowanych na dodatek osiągnie poziom 95 proc., wysokość wypłacanych dodatków węglowych będzie proporcjonalnie obniżona tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.
Więcej o: