Dlaczego wypadają włosy? Wypracuj te proste nawyki, a będą rosły silne i gęste

Piękna i zadbana fryzura bywa często naszą wizytówką. Choć o nią dbamy, najlepiej jak potrafimy, zdarza się, że pojawiają się objawy, które zaczynają nas niepokoić. Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej, a kiedy jest to normalna kolej rzeczy? Dlaczego wypadają włosy i jak zatrzymać ten proces?

Wiele kobiet marzy o pięknych, gęstych włosach. Często, mimo bogatej pielęgnacji i uwagi, jaką im poświęcamy, włosy wypadają w zatrważającej ilości. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Jak zapleść włosy bez gumki?

Dlaczego wypadają włosy? Kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Zdrowa osoba dziennie gubi do 100 włosów. Znajdujemy je na poduszce, w odpływie wanny i na szczotce. Jest to proces całkowicie normalny i nie powinien nas niepokoić. Włos żyje przeciętnie 3-4 lata, po tym czasie musi wypaść, by na jego miejscu mógł zacząć rosnąć nowy. Problem pojawia się, gdy zaczynają wypadać w większej ilości. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Najczęściej dzielimy je na wewnętrzne i zewnętrzne.

Stres, zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja to najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Do wewnętrznych przyczyn nadmiernego wypadania włosów zaliczamy przede wszystkim ubogą w wartościowe składniki dietę, która skutkuje niedoborami w naszym organizmie, problemy hormonalne, choroby tarczycy, grzybice, bakterie i nadmierny stres. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci nam wykonanie podstawowych badań.

Do przyczyn zewnętrznych należy przede wszystkim zła pielęgnacja — szarpanie włosów szczotką, używanie mocnych kosmetyków pełnych silikonów, inwazyjne zabiegi, np. farbowanie. Świadoma i dopasowana do naszych potrzeb pielęgnacja jest niezbędna, aby nasze włosy było zdrowe.

Kilka prostych kroków, które wspomogą twoją walkę o gęste włosy

Poza wizytą u lekarza, zdrową dietą i wprowadzeniem służącej nam pielęgnacji, możesz skorzystać z kilku prostych sposobów, które wesprą twoje włosy i poprawią ich kondycję, dzięki czemu będą silne i mniej podatne na wypadanie.

  • Codziennie masuj skórę głowy.
  • Rób glutka z siemienia lnianego i ostudzonego nakładaj na 30 minut na głowę. 
  • Raz w tygodniu olejuj skórę głowy olejem z pokrzywy, łopianu lub czarnuszki, lub nakładaj domową maseczkę z białka jajka z dodatkiem oliwy z oliwek i miodu.
  • Regularnie odwiedzaj fryzjera i podcinaj zniszczone końcówki.

Te z pozoru banalne czynności wspaniale wspomogą twoją codzienną walkę o gęste włosy.

Więcej o: