Czy trzeba prać nowe ubrania po zakupie? Bardzo dużo osób popełnia ten błąd

Nowe ubrania to coś, co zawsze poprawia humor. Zakupy odprężają, zwłaszcza jeśli ma się przyjemność trafić na duże obniżki cen. Intensywność kolorów cieszy nasze oczy i wcale nie mamy ochoty się z nią żegnać. Czy trzeba prać nowe ubrania po zakupie? Sprawdź, jak nie popełnić szkodliwych dla zdrowia błędów.

Niektórzy z nas błędnie zakładają, że skoro pięknie wyeksponowane ubranie wiszące na sklepowym wieszaku jest nowe, to z pewnością jest też czyste. To niestety błędne myślenie, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Okazuje się, że istnieją ważne powody, dla których trzeba prać ubrania przed pierwszym użyciem, zwłaszcza te mające bezpośredni kontakt ze skórą. Warto dowiedzieć się, z czego to wynika i jak prawidłowo je wyczyścić nowe ciuchy. 

Zobacz wideo Ekspresowy sposób na składanie koszul w dwóch wersjach

Czy ciuchy po zakupie trzeba prać? Oczywiście! Oto powody

Konieczność wyprania ubrania przed pierwszym użyciem wynika przede wszystkim z faktu, jak i czym barwione są tkaniny syntetyczne. Barwnik, który nie zostanie wcześniej sprany, może wywołać na skórze poważną reakcję alergiczną, która oprócz nieestetycznego wyglądu, będzie też bardzo niekomfortowa. Należy zwracać na to uwagę zwłaszcza jeśli chodzi o ubranka przeznaczone dla małych dzieci! Swędzenie, pieczenie, wysypka, brzydkie plamki... Lepiej sobie tego zaoszczędzić. 

Jeśli nie jesteś przekonany, czy trzeba prać nowe ubrania, zwróć uwagę na te choroby

Przymierzanie ubrań w krótkim czasie przez wielu różnych ludzi to bardzo łatwy sposób na rozprzestrzenianie między nimi wszy, drożdżaków, świerzbu, różnych bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Takie działanie może doprowadzić nawet do zatrucia salmonellą. Z tego powodu warto przymierzać ubrania bez doprowadzania do bezpośredniego kontaktu ze skórą, a po zakupie warto zwrócić baczną uwagę na to, by je wyprać i pozbyć się tym samym związanych z tym kłopotów.

Jak prać nowe ubrania? Przeczytaj, co napisano na metce

Nowe ubrania przed pierwszym użyciem warto wyprać w sposób przekazany przez producenta na metce. Czasem niezbędne jest kilkukrotne oddzielne pranie każdego produktu, gdyż zmywający się nadmiar barwnika może doprowadzić do zafarbowania reszty ubrań, a nawet ich uszkodzenia. Można również przed pierwszym praniem zamoczyć ciuch w roztworze z wody i octu w proporcji 1:1, co już na tym etapie powinno usunąć część drobnoustrojów. 

Więcej o: