Jak podlewać storczyki? Kilka kropel tego produktu sprawi, że będą bujne i kolorowe

Storczyki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Nic dziwnego, że tak często zdobią nasze parapety. Występują w wielu kolorach i zachwycają, gdy kwitną. Ich pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jeden aspekt. Jak podlewać storczyki?

Storczyki, inaczej orchidee, to piękne kwiaty doniczkowe, które chętnie uprawiamy w domu. Występują niemal na całej kuli ziemskiej, a swoim wyglądem zachwycają nawet przez kilka miesięcy. Nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, chociaż kwestia podlewania budzi wątpliwości. 

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Tradycyjne podlewanie storczyków — czekamy, aż jego podłoże zupełnie wyschnie

Najpopularniejszą odmianę storczyków, czyli Phalaenopsis, powinniśmy podlewać, dopiero gdy ich podłoże całkowicie wyschnie. Możemy to sprawdzić na przykład poprzez włożenie palca. Jeśli nie poczujemy wilgoci to znak, że możemy spokojnie podlać roślinę. Najlepiej robić to rano, by roślina zdążyła się osuszyć. Storczyki mogą wytrzymać bez wody nawet kilkanaście dni. Raz dziennie, z bezpiecznej odległości, spryskajmy jego liście i korzenie wodą.

Jak podlewać storczyki? Sposób na głębokie zanurzenie to najlepsza technika nawadniania 

Najlepsze efekty w nawodnianiu rośliny przynosi kąpiel wodna. Na czym polega? Umieść storczyka w naczyniu wypełnionym wodą i pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie wylej wodę i poczekaj, aż jego korzenie wyschną. Po około 15 minutach możesz z powrotem włożyć go do doniczki. Taki zabieg wykonujemy co około dw tygodnie.

Czym podlewać storczyki, aby kwitły? Woda ma znaczenie. Dodaj kilka kropel tego produktu a zobaczysz różnicę

Storczyków nie powinniśmy podlewać wodą mineralną czy z kranu, gdyż może im nie służyć. Najlepiej tolerują wodę miękką i lekko kwaśną, z dużą zawartością tlenu i niskim poziomem chloru i fluoru. Może to być woda przegotowana, po odstaniu kilku dni, deszczówka lub woda destylowana. Raz na czas dodajmy do niej kilka kropel z cytryny, która zmieni jej odczyn na kwaśny.

Domowy wywar na bujne kwiaty. Potrzebujesz tylko dwóch składników

Raz w miesiącu skorzystaj z domowego przepisu na odżywkę bogatą w potas, magnez, miedź, żelazo i selen. W tym celu zagotuj litr wody, dodaj pięć przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku i odstaw miksturę na 24 godziny. Po tym czasie możesz umieścić w niej storczyka i moczyć maksymalnie 30 minut. Dzięki takiemu zabiegowi jego kwiaty będą pięknie kwitły.

Więcej o: