1500 zł dla seniorów! Wiceminister zapowiada podwyżki emerytur

Ile wyniesie minimalna emerytura 2023? Są już pierwsze szacunki i przestawić postanowił je wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w programie "Pieniądze to nie wszystko" SuperBiznesu. Z pewnością będzie to dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Wysokość minimalnej emerytury co roku podlega waloryzacji. W tym roku ze względu na wysoką inflację wyniosła ona 7 procent. Oznacza to, że od 1 marca 2022 roku seniorzy otrzymują "na rękę" 1217,98 zł, czyli 1338,44 zł brutto. Na jakie podwyżki emeryci mogą liczyć w przyszłym roku? Zdradził to Stanisław Szwed w programie "Pieniądze to nie wszystko" SuperBiznesu.

Katarzyna CichopekBajeczna suknia Kasi Cichopek olśniła fanów. "Nie mogę się napatrzeć!"

Minimalna emerytura 2023. Ile wyniesie w przyszłym roku podwyżka dla seniorów? 

Dwucyfrowa inflacja oraz wzrost płac sprawia, że seniorzy w przyszłym roku mają szansę na wyższe świadczenia. Według zapowiedzi wiceministra Szweda minimalna emerytura w 2023 roku wyniesie około 1500 zł brutto, przy czym są to szacunki na ten moment. 

W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku świadczenia nadal będą zwolnione z jego zapłaty. Potrącana będzie jedynie składka zdrowotna. - Możemy teraz szacować, że najniższa emerytura, to będzie ok. 1500 zł brutto. Oczywiście nie potrącamy przy niej podatku, jest tylko składka zdrowotna. Dzisiaj mamy emeryturę najniższą wysokości 1338 zł, to na rękę to ok. 1218 zł (...) Jest troska, żeby zapewnić emerytom godne warunki życia — poinformował Stanisław Szwed.

Pieniądze2280 zł co miesiąc. Kto może otrzymać dodatek? Ostatnie dni na wniosek

Trzynasta emerytura 2023, czyli kolejna dobra wiadomość dla seniorów 

13. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku. Jest to coroczne świadczenie, które ma podreperować domowy budżet najstarszych obywateli. Nie obowiązują żadne kryteria, nie trzeba składać wniosku w ZUS. Pieniądze są wypłacane wraz z comiesięcznym świadczeniem raz w roku. 

Wysokość trzynastki wynosi tyle, ile aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. Zatem jej wzrost oznacza, że przyszłoroczne dodatki również będą wyższe. Jeśli spełni się scenariusz przedstawiony przez wiceministra, to w kwietniu przyszłego roku seniorzy do emerytury dostaną dodatkowo około 1365 zł "na rękę". 

Więcej o: