Czym i jak czyścić srebro? Ten popularny napój przywróci dawny blask biżuterii

Może być wspaniałym dodatkiem do naszej stylizacji oraz piękną i praktyczną dekoracją stołu. Uniwersalne i eleganckie cieszy się szczególną popularnością. Niestety, wraz z częstym użytkowaniem i nieodpowiednią pielęgnacją traci swój blask i czernieje. Jak czyścić srebro, by znów zachwycało?

Czyszczenie srebra to czynność, którą każdy jego posiadacz musi wykonywać regularnie. Rzadkie korzystanie, nieodpowiednia pielęgnacja i użytkowanie mogą skutkować zmatowieniem, brakiem blasku i czarnym nalotem, przez co kruszec traci cały swój urok. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą domowe, sprawdzone metody.

Zobacz wideo Cytryna i jej zastosowania. Możecie się zdziwić!

Czym wyczyścić srebro i dlaczego czernieje?

Pojawienie się ciemnego i nieestetycznego nalotu na srebrze to proces zupełnie naturalny i w żaden sposób nie świadczy o jakości metalu. Jego ciemnienie wynika z właściwości chemicznych i procesu utleniania — srebro reaguje na samą styczność z tlenem. Na szczęście, to proces odwracalny. Dzięki prostym, domowym sposobom możemy przywrócić mu dawny blask.

Jak czyścić srebro domowymi sposobami? Wykorzystaj folię aluminiową

Najpopularniejszym sposobem na czyszczenie srebra w domu jest użycie folii aluminiowej i sody oczyszczonej. Do plastikowego pojemnika wkładamy arkusz, który zakryje cale jego dno. Umieszczamy srebro, które chcemy wyczyścić w taki sposób, by dotykało folii i zalewamy 1/2 litra wrzątku z 1/2 szklanki sodą oczyszczoną.

Czyszczenie srebra w domu. Na pomoc przyjdzie produkt z łazienki

Kolejną bardzo popularną metodą na czyszczenie srebra jest użycie pasty do zębów. Nakładamy ją na srebrną powierzchnię, odczekujemy kilkanaście minut, następnie dokładnie spłukujemy i polerujemy. Tutaj ważne jest, aby nie korzystać z past wybielających, ponieważ mogą one zarysować powierzchnię.

Czym czyścić srebro? Gęsta, domowa pasta z dwóch składników

Z delikatnym nalotem poradzi sobie również domowa mikstura w postaci gęstej pasty. Wymieszaj sól z sokiem z cytryny i takim specyfikiem, za pomocą miękkiej szmatki, czyść srebro.

W walce z ciemnym osadem pomoże ci popularny napój

Kwas zawarty w coli doskonale rozpuszcza nalot, który pokrywa srebro. Umieść biżuterię w miseczce i zalej napojem do całkowitego przykrycia. Pozostaw na kilka godzin. Następnie wyjmij, dokładnie przemyj wodą i wysusz, a twoja biżuteria odzyska dawny blask. 

Więcej o: