Jak pozbyć się mchu z trawnika? Szybkie i skuteczne metody, dzięki którym murawa będzie bujna

Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się mchu z trawnika, który rozprzestrzenia się w przerażającym tempie, to za chwilę odetchniesz z ulgą. Istnieją sprawdzone sposoby na ten problem, dzięki którym na nowo będziesz cieszyć się wyglądem trawy, a ogród będzie prezentował się dużo lepiej.

W trosce o zdrowy trawnik dobrze zastanowić się, jak o niego prawidłowo zadbać. Istnieje kilka sposobów na usunięcie mchu, który swoim wyglądem powinien upiększać lasy, a nie nasze ogrody. Warto zapoznać się z nimi i dowiedzieć, czy przy okazji walki o bujną trawę nie popełnia się błędów, które jej szkodzą. Pojawianiu się mchu sprzyja zacienienie trawy, zbyt niskie koszenie (należy robić to regularnie i do wysokości 3 cm), wilgotne, gliniaste podłoże i nieprawidłowe nawożenie.

Zobacz wideo Ciasto leśny mech, które nie schodzi z podium

Jak szybko pozbyć się mchu z trawnika?

Aby pozbyć się mchu z naszego ogrodu, z pomocą może przyjść wapnowanie. Najpierw należy sprawdzić pH gleby, które jeśli jest niższe niż 6,0, stanowi powód do jej odkwaszenia. Metoda polega na rozsypaniu odpowiedniego nawozu (np. dolomitu lub odpowiedniego preparatu na zwalczanie mchu) po całej powierzchni trawy, a następnie spłukanie jej strumieniem wody. Dobrze sprawdzi się też wykorzystanie w tym celu popiołu drzewnego. Podwyższenie pH gleby sprzyja pozbyciu się także innych chwastów, np. skrzypu polnego. 

Jeśli nie wiesz, kiedy usuwać mech z trawnika, to rób to w suchy dzień

Procedurę usuwania mchu warto przeprowadzać w suchy, kwietniowy dzień. Można to robić do dwóch razy w roku (jeśli po pierwszym usunięciu mech szybko powraca), natomiast powinno to być zależne od stanu trawnika. Jeśli jest dobrze pielęgnowany, o wiele rzadziej porasta mchem.

Czego nie lubi mech? Uważaj na zacienione miejsca

Mech nie lubi słońca, więc dobrze rozwija się w cieniu. Warto pozbyć się zbędnych gałęzi, które sprzyjają dodatkowemu zacienieniu trawnika. Mech rzadko pojawia się w suchych i dobrze napowietrzonych miejscach, dlatego najłatwiej można spotkać go w lesie. Aby zapobiec pojawianiu się go w naszych ogrodach, warto posiać specjalną odmianę trawy, która jest odporna na cień. 

Sprawdź, czy ocet niszczy mech. Dobrze sprawdzi się na kostce brukowej

Jeśli chcesz pozbyć się mchu z kostki brukowej, najprostszym sposobem jest zastosowanie roztworu z octu. Wystarczy za pomocą spryskiwacza zaaplikować produkt do przestrzeni między kostkami. Dzięki tej metodzie mech obumrze razem z korzeniami.

Więcej o: