Co sadzić we wrześniu? Dowiedz się, jakie rośliny wybrać i na co warto zwrócić szczególną uwagę

Zbliża się dziewiąty miesiąc roku, w związku z czym warto dowiedzieć się, co sadzić we wrześniu. To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników, którzy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nadchodzi czas wzmożonych prac mających na celu odpowiednie przygotowanie do zimy.

We wrześniu warto pomyśleć o wieloletnich kwiatach, drzewkach ozdobnych, krzewach i niektórych warzywach. Nieco niższe temperatury i częstsze deszcze sprzyjają w tym miesiącu sianiu i sadzeniu różnych odmian roślin. Należy postawić na gatunki, które są odporne na mróz i z powodzeniem przetrwają zimę. Niektóre z nich mogą być sadzone nawet w listopadzie, ale to wrzesień jest miesiącem wzmożonych prac.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Co siać i sadzić we wrześniu? Ostatni dzwonek na truskawki

Początek września to ostatni moment, w którym dobrze posadzić truskawki, które potrzebują trochę czasu na ukorzenienie się przed nadchodzącym chłodem. Gleba pod te rośliny powinna być wcześniej odpowiednio przygotowana i dobrze nawieziona kompostem. Jeśli nie przepadasz za truskawkami, możesz postawić na poziomki — zasada jest taka sama.

Jakie kwiaty sadzimy we wrześniu? Przesadź rośliny dwuletnie

W tym szczególnym czasie warto zwrócić uwagę na wcześniej wysiane bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki, naparstnice, malwy i goździki. Wrzesień to idealny czas, żeby przesadzić je na rabaty. Większość z nich toleruje miejsca półcieniste. To rośliny dwuletnie, co oznacza, że w pierwszym roku po wysiewie tworzą liście, a w kolejnym zakwitają. 

Jeśli nie wiesz, co można sadzić we wrześniu w szklarni, postaw na te warzywa

We wrześniu warto postawić na sałatę, koperek, szczypior, czosnek, pietruszkę i rzodkiewkę. Do połowy września można posiać też rukolę, szpinak i roszponkę. To dobry czas na wykonanie sadzonek z bukszpanu i bieżące usuwanie zeschniętych pędów pomidorów czy bakłażanów, które posiadamy już w szklarni.

Rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną

Zasadzenie roślin cebulowych (piętką do dołu) we wrześniu sprawi, że zakwitną wiosną. Należą do nich narcyzy, ranniki, hiacynty, krokusy, tulipany, przebiśniegi, irysy, lilie i czosnek ozdobny.

Zadbaj o trawnik, by móc cieszyć się efektami już na wiosnę

Jesień to czas, w którym należy zadbać o trawnik przed nadchodzącą zimą. W tym czasie murawę należy kosić rzadziej, niż raz w tygodniu. To również idealny moment na odpowiednie przygotowanie gleby i wysianie nowej trawy. 

Więcej o: