Będzie nowy dodatek dla seniorów? 1200 zł dla wybranych, aby "nie czuli się pokrzywdzeni"

Ponad 1200 zł dodatku dla pracujących seniorów w ramach wypłaty za "utracone" trzynastki. Takie zapowiedzi padły z ust Szymona Hołowni podczas Campusu Polska Przyszłości. Na jakich zasadach można byłoby otrzymać pieniądze?

W sobotę 27 sierpnia odbył się Campus Polska Przyszłości, podczas którego lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił pomysły na wyższe wypłaty dla wybranych seniorów. W ten sposób najstarsi obywatele, którzy nie zdecydowali się na pobieranie świadczenia z ZUS, mieliby "nie czuć się pokrzywdzeni". 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Będzie nowy dodatek dla seniora? Takie plany ma Szymon Hołownia

W trakcie Campusu jedna z uczestniczek zwróciła uwagę na wiek wielu polityków aktualnie znajdujących się w rządzie i zapytała Hołownię, czy uważa, że powinni oni jeszcze pracować. - Jeżeli pyta pani o to, czy ludzie w wieku emerytalnym powinni dalej pracować, to odpowiedź naszego ruchu jest taka, że należy im to umożliwić i zachęcać do tego — odpowiedział. Ponadto zaproponował rozwiązanie, które pracujących seniorów miałaby zachęcić do dalszej aktywności zawodowej, a mianowicie wypłatę "utraconych" trzynastek. - Żebyś nie czuł się pokrzywdzony w stosunku do tych, którzy na emeryturę poszli — stwierdził Hołownia. 

Dziennik Fakt wskazuje, że podczas przechodzenia na emeryturę, ZUS miałby wypłacać seniorowi wszystkie trzynaste emerytury, jakie ten otrzymałby, gdyby nie zdecydował się na kontynuowanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wprowadzenie przepisów jeszcze w tym roku oznaczałoby jednorazową wypłatę w wysokości 1217 zł za odroczenie momentu przejścia na świadczenie emerytalne. 

Ulga dla pracujących seniorów 2022. Z czego mogą teraz skorzystać? 

Od 2022 roku seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, nie zdecydowali się na pobieranie świadczenia, mogą skorzystać z tzw. PIT-0. Dzięki niemu podatek płacą, dopiero gdy ich dochody roczne przekroczą 115 528 zł (85 528 zł ulgi + 30 000 zł kwoty wolnej od podatku). 

Jak w rozmowie z Faktem zaznaczył dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, propozycja Hołowni jest jednak lepszym rozwiązaniem niż zerowy PIT. - O takim rozwiązaniu mówiliśmy już przed rokiem. Wskazywaliśmy, że Polacy, podejmując decyzję o przejściu na emeryturę, biorą pod uwagę termin wypłaty trzynastej, a także czternastej emerytury. Dlatego wprowadzenie takiej zachęty warto rozważyć. Na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż PIT-0 dla seniora. 

Więcej o: