Istnieją ludzie, którzy kochają tę roślinę do tego stopnia, że nie umieją wyobrazić sobie bez niej życia. Nic dziwnego! Jest tak bardzo popularna, że różne jej odmiany można ją spotkać praktycznie w każdej kuchni na całym świecie. Ogrodnikom problem może sprawiać termin jego uprawy. Niektórzy uważają, że najlepszym czasem na sadzenie czosnku jest wiosna, natomiast inni twierdzą, że jesień. Aby cieszyć się bujnym plonem, warto zwrócić uwagę na przestrzeganie kilku zasad dotyczących odpowiedniego czasu sadzenia i uprawy, a także na zbliżające się terminy.
Jak powszechnie wiadomo, czosnek można sadzić wiosną. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten zasadzony jesienią będzie miał dużo większe główki. Odpowiedni czas na to działanie przypada w październiku i na początku listopada. Najlepszymi odmianami do tego są arkus, ceves, harnaś, huzar, mega i ornak. Należy zwrócić uwagę na wymagania, jakie roślina stawia względem gleby. Najlepsza powinna być żyzna i pełna próchnicy, dlatego każdą inną warto nawozić obornikiem (co opóźni czas sadzenia, gdyż można to robić dopiero w kolejnym roku po nawiezieniu). Można też zdecydować się na zastosowanie płodozmianu.
Żeby odpowiednio przygotować się do sadzenia czosnku, należy zaopatrzyć się w duże ząbki — najlepiej te o fioletowych główkach. Na samym początku należy upewnić się, czy nie mają na sobie żadnych wad i pozbyć się tych, które noszą ślady zepsucia, szkodników czy innych uszkodzeń mechanicznych. Każdy wybrany przez nas ząbek powinien też posiadać piętkę.
Aby posadzić wcześniej przygotowane już ząbki czosnku, należy zająć się odpowiednim przygotowaniem ziemi. Powinna być przekopana w rzędy oddalone od siebie o około 20-25 cm. Ząbki należy zakopać dosyć głęboko, bo na około 8 cm. Takie działanie sprawi, że bez uszczerbku przetrwają mróz. Uwaga! Należy unikać sadzenia w glebie, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe.