Czy zostanie wypłacona 15 emerytura 2022? Oto oficjalne stanowisko prezydenta

15. emerytura miałaby być kolejną formą pomocy finansowej dla seniorów, w obliczu rosnącej inflacji. Rząd w tym roku z tego powodu przyznał emerytom po raz kolejny 14. emeryturę. Coraz więcej mówi się jednak o kolejnym świadczeniu. Prezydent odniósł się do tego tematu.

Jeszcze do niedawna nie było pewne, czy 14. emerytura znów zawita na konta seniorów. Rząd jednak przychylił się do ich prośby i po raz drugi wypłacił 14. emeryturę, oprócz trzynastej emerytury, która jest przewidziana każdego roku. W obliczu rosnących cen żywności, a także opłat, emeryci domagają się jeszcze jednego świadczenia. Chodzi o 15. emeryturę. Prezydent zabrał głos w tej sprawie.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

15. emerytura zostanie wypłacona? Takie życzenie mają emeryci

Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura w pełnej kwocie wynoszą tyle samo. Są równe najniższej emeryturze, która w 2022 roku wzrosła dzięki waloryzacji. Jeśli rząd zdecydowałby się na wypłatę również "piętnastki", zapewne byłaby równa wspomnianym świadczeniom. Seniorzy zapewne chcieliby otrzymać te pieniądze. Nic w tym dziwnego, szacuje się, że od 1 stycznia 2022 średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wynosi ok. 24% w stosunku do roku 2021, a poziom inflacji w Polsce obecnie przekroczył 15 procent.

Marcelina Zawadzka Marcelina Zawadzka zachwyca w bikini za 260 zł. Fani "boskie ciało"

Czy 15. emerytura 2022 będzie wypłacona? Prezydent nie mówi "nie"

Niedawno odbył się wywiad w Radiu Zet, gdzie prezydent Andrzej Duda został zapytany o swoje obietnice, dotyczące pomocy dla seniorów. Wypomniano mu, że jedną z obietnic wyborczych było pochylanie się nad losem osób, które są w sytuacji finansowej najtrudniejszej. Padło pytanie o piętnastą emeryturę, a przede wszystkim o ewentualne szanse na jej wypłacenie.

Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany

-powiedział.

Pieniądze Będzie nowy dodatek dla seniorów? 1200 zł dla wybranych

Kiedy wypłata 14. emerytury? Niektórzy już dostali pieniądze

Ruszyły wypłaty czternastej emerytury. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł netto otrzymali ci, którzy nie przekroczyli progu dochodowego. Pozostali nie otrzymali jej wcale, lub uszczuploną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Te osoby, które spełniają warunki do przyznania świadczenia, a nie otrzymały pieniędzy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Świadczenia będą bowiem wypłacane do końca września.

Więcej o: