Kiedy sadzić maliny, żeby cieszyć się najsmaczniejszymi owocami? Nie przegap tego terminu!

Nie od dziś wiadomo, że maliny to samo zdrowie i jedne z ulubionych owoców wielu Polaków. Pysznie smakują przetworzone na dżem czy nalewkę, ale najlepsze są chyba te zerwane prosto z krzaczka. To bogate źródło witaminy C, co wspomaga układ odpornościowy w zwalczaniu infekcji. Kiedy sadzić maliny?

Maliny cieszą się ogromną popularnością, ponieważ to jedne z najsmaczniejszych owoców, jakie można znaleźć w ogrodzie. Po zapyleniu przez pszczoły, w ciągu sezonu zaledwie jeden krzew malin może wydać kilkaset owoców. Posadzenie krzaczka w odpowiednim czasie sprzyja radości z pysznych owoców już w kolejnym roku. Jaki jest więc najlepszy termin na sadzenie malin?

Zobacz wideo Zwalczają gorączkę, biegunkę i są pyszne! Maliny

Kiedy sadzić maliny? Nie zapomnij o tym terminie!

Najlepszym terminem na sadzenie malin jest późna jesień, przed nadejściem pierwszych przymrozków. Odpowiedni czas jest ważny, ponieważ od niego zależy, czy sadzonki dobrze się przyjmą i będą zdrowo rosły. W tym celu warto zaopatrzyć się w takie z odkrytymi korzeniami. Posadzone w październiku, bardzo szybko powinny się ukorzenić, a już w kolejnym sezonie wydadzą pyszne owoce.

Jeśli nie wiesz, jak i gdzie sadzić maliny, to pamiętaj o tym, jak istotne jest pH gleby

Maliny najlepiej czują się w słonecznych miejscach, ale powinny poradzić sobie również w lekkim półcieniu. Niekorzystnie działają na nie silne wiatry. Są dosyć tolerancyjne dla gleby, ale najlepiej, żeby miała ona lekko kwaśne pH (nie niższe niż 5,5 ani nie wyższe niż 8,0). Zbyt kwaśny odczyn można zneutralizować poprzez wcześniejsze wapniowanie, ale wtedy należy zastosować przedplon.

Jak przygotować ziemię pod uprawę malin? Postaw na wcześniejsze użyźnienie gleby

Na kilka tygodni przed sadzeniem malin gleba powinna zostać przekopana i użyźniona obornikiem bądź kompostem. Każda sadzonka powinna mieć odpowiednią ilość miejsca, by mogła bujnie i zdrowo rosnąć. Z tego względu powinno się sadzić je w około 40 cm odstępach. W ziemię warto wbić tyczki, gdyż krzewy potrzebują odpowiedniej podpory. Przed posadzeniem malin należy skrócić ich korzenie tak, by miały nie więcej, niż 20 cm długości, a pędy nie więcej, niż 30 cm długości. Korzenie malin dobrze zabezpieczyć torfem lub korą sosny i podlewać je regularnie.

Czego nie sadzić obok malin?

Maliny źle rozwijają się w towarzystwie truskawek, jeżyn i ziemniaków, dlatego warto je sadzić w odpowiednich odległościach. Dobrze czują się na podłożu po warzywach kapustnych. Należy unikać upraw po ziemniakach, pomidorach, papryce i bakłażanach, ponieważ taki przedplon może wywołać choroby systemu korzeniowego malin.

Więcej o: