Czyszczenie tapicerki meblowej. Ten produkt kosztuje grosze! Sprawi, że plamy znikną na dobre

Meble stanowią prawdziwą wizytówkę każdego domu czy mieszkania. Ważne jest więc odpowiednie dbanie i ich pielęgnacja. Czasem domownicy, lub goście zaplamią czymś kanapę i konieczne jest natychmiastowe działanie. Nie każdy jednak wie, jak szybko i łatwo wyczyścić tapicerowane meble. Podpowiadamy.

Brudna kanapa i jej czyszczenie to coś, co spędza sen z powiek wielu osobom. Korzystanie z usług profesjonalnych firm często wiąże się z dużymi kosztami, poświęconym czasem i nerwami. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych domowych rozwiązań. 

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Czyszczenie tapicerki meblowej. Od czego zacząć?

Brud osadzający się na meblach z czasem zmienia ich wygląd na wyjątkowo nieestetyczny. Ważne jest więc regularne czyszczenie wyposażenia wnętrz, które zapobiega również rozwojowi drobnoustrojów, a te z kolei mają wpływ na zdrowie wielu osób. Zacznij więc od usunięcia za pomocą odkurzacza małych drobinek brudu, kurzu, okruszków, sierści czy naskórka.  Upewnij się, że w szczelinach nie utknęły zgubione wcześniej przedmioty, takie jak: monety czy spinki. Przy pomocy szczotki z miękkim lub twardym włosiem pozbędziesz się zaś głębiej ulokowanych zabrudzeń. Do czyszczenia pozostałych części kanapy najlepiej sprawdzą się nawilżane chusteczki.

Usuwanie zabrudzeń i plam niezawodną sodą oczyszczoną. Podziel czyszczenie na dwa etapy

Soda oczyszczona to produkt, który znany jest z wielu zastosowań, również w przypadku czyszczenia tapicerki meblowej okazuje się niezawodny. Wystarczy, że wcześniej oczyszczoną z zabrudzeń kanapę posypiesz sodą i pozostawisz na około godzinę. Produkt w tym czasie usunie nieprzyjemny lub brzydki zapach oraz ułatwi dalsze etapy czyszczenia poprzez rozbicie struktury materiału. Po upływie wyznaczonego czasu usuń proszek przy pomocy odkurzacza.

Po tzw. "suchym praniu" możesz przejść to użycia pasty sodowej, którą stworzysz po wymieszaniu pół szklanki produktu z taką samą ilością wody. Następnie przy pomocy gąbki lub szczotki nałóż mieszankę na materiał kanapy i pozostaw do wyschnięcia (15-20 minut). Suche skorupki usuniesz przy pomocy odkurzacza. Ta metoda pozwoli na pozbycie się nieestetycznych plam np. po winie, kawie czy kocich pozostałościach.

Więcej o: