Polskie korzenie królowej Elżbiety II. Kim jest jej krewny?

Królowa Elżbieta II to żywa legenda i symbol Wielkiej Brytanii. Wokół niej i jej rodziny krąży wiele tajemnic oraz skandali, które nieustannie starają się odkryć media. Czy słynna królowa Anglii ma polskie korzenie?

Brytyjska rodzina królewska budzi olbrzymie emocje nie tylko w Anglii, ale na całym świecie. Dziennikarze z uwagą śledzą każdy ich ruch i zdawać by się mogło, że wiemy o nich już wszystko. Jednak co rusz media zaskakują nas kolejnymi ciekawostkami.

Zobacz wideo Rodzina królewska świętuje jubileusz królowej

Królowa Elżbieta II to pierwszy brytyjski monarcha w historii, który obchodził platynowy jubileusz

Królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów, choć ma 96 lat, wciąż imponuje energią oraz pełni swoje obowiązki. Urodziła się w 21 kwietnia 1926 roku i jest córką króla Jerzego VI i jego małżonki Elżbiety Bowes-Lyon. Ukoronowana została w czerwcu 1953 roku, co sprawia, że jest najdłużej panującym, brytyjskim monarchą w historii oraz również najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. W czerwcu tego roku, w Wielkiej Brytanii hucznie obchodzono 70-lecie jej panowania.

Królowa Elżbieta ma polskie korzenie? 

Portal historia.org.pl przeanalizował jej skomplikowane drzewo genealogiczne i ustalił, że królowa Elżbieta II ma polskie korzenie. Najprawdopodobniej jest spokrewniona z Kazimierzem Jagiellończykiem, królem polskim w latach 1447-1492.

Jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka

- czytamy.

Autorzy portalu zaznaczają, że pokrewieństwo angielskiej królowej z polskim rodem wynika z pochodzenia jej ojca, króla Jerzego VI. Oznacza to, że z Jagiellonami byli spokrewnieni także inni monarchowie brytyjscy.

 
Więcej o: