Kiedy wypłata 14. emerytury? Seniorzy, którzy nie złożyli tych dokumentów na czas, mogą jej nie dostać

Wypłata 14. emerytury 2022 właśnie się rozpoczęła. Potrwa jeszcze przez kilka tygodni, ale seniorzy dokładnie powinni wcześniej sprawdzić, dla kogo jest 14. emerytura. Nie każdy senior ją otrzyma w pełnej kwocie, a ci, którzy nie złożyli dokumentów, nie otrzymają jej wcale. Wyjaśniamy, komu przysługuje i ile wynosi 14. emerytura 2022.

Po wypłacie trzynastych emerytur przyszedł czas na czternaste, które nie trafią jednak do wszystkich seniorów i seniorek. Pieniądze przewidziane są tylko dla tych osób, które spełnią określone warunki. Niektórzy dostaną świadczenie w pełnej kwocie, inni w pomniejszonej, a jeszcze inni wcale. Od czego to zależy i kiedy można spodziewać się "czternastki" na koncie? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Kiedy 14. emerytura 2022? Wypłaty potrwają jeszcze kilka tygodni

Czternasta emerytura jest wypłacana wraz z emeryturami i rentami. W zależności od tego, kiedy pieniądze otrzymywał co miesiąc senior, lub seniorka, świadczenie zostanie wysłane 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca. Wypłaty 14 emerytur ruszyły 25 sierpnia i potrwają do 20 września 2022.

Katarzyna SkrzyneckaKatarzyna Skrzynecka w sukience. Ten fason wraca do łask. "Przepięknie"

14 emerytura 2022. Ile wynosi i dla kogo jest pełna kwota świadczenia?

Nie każdy dostanie czternastą emeryturę i nie dla każdego wyniesie ona tyle samo. Podobnie jak trzynasta emerytura, "czternastka" jest równa najniższej emeryturze, która w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto, czyli ok. 1218 zł na rękę. Niestety, obowiązuje próg dochodowy, który pomimo waloryzacji, od 2021 roku nie uległ zmianie. Ci seniorzy i seniorki, których dochód przekroczy 2900 zł brutto, otrzymają kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Ani grosza nie dostaną natomiast najbogatsi seniorzy i seniorki, których świadczenie jest wyższe lub równe 4188,44 zł.

Farbowanie włosówCzy można farbować włosy w ciąży? Dowiedz się, czy to bezpieczne!

Dla kogo jest 14. emerytura? Ważny jest też wniosek i dokumenty

Niektóre osoby, które osiągną wiek emerytalny, zapominają, że emerytura przyjdzie na ich konto tylko po spełnieniu określonych warunków. Wymagany jest wiek emerytalny, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65. Zamiast emerytury może przysługiwać im renta, wtedy również mogą ubiegać się o "czternastkę", jednak status emeryta lub rencisty musi być udokumentowany. Konieczny jest wniosek o przyznanie renty, lub emerytury, który znajdziesz tutaj. Jeśli senior, lub seniorka osiągnęli wiek emerytalny np. w sierpniu tego roku, powinni jak najszybciej złożyć wniosek o status emeryta lub rencisty, aby przysługiwała im "czternastka". ZUS ma czas na rozpatrzenie wniosku i przyznanie świadczenia do 30. dni. Oznacza to, że należy to zrobić najpóźniej do końca sierpnia 2022 roku.

Więcej o: