Wrzuć do pralki aspirynę i wstaw pranie. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, a efekt cię zachwyci

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, stosowana jest przez ludzi zazwyczaj jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, czy przeciwgorączkowy, dlatego łatwo można ją znaleźć w wielu domach w sezonie jesiennym. Okazuje się, że może mieć również ciekawe zastosowanie jako dodatek do prania.

Aspiryna ma wiele różnych zastosowań w leczeniu, dlatego często można znaleźć ją w apteczce, gdzie czeka na sezon przeziębień. Coraz szerzej znane jest również jej użycie w pielęgnacji ciała, gdyż specyfik jest w stanie zniwelować niewielkie zmiany skórne, takie jak trądzik. Okazuje się, że może również pomóc w praniu ubrań!

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Wrzuć do prania aspirynę. Efekt cię zaskoczy!

Kwas acetylosalicylowy ma właściwości wybielające i odplamiające, dlatego może się dobrze sprawdzić jako produkt na usuwanie żółtych plam z potu, nieprzyjemnego zapachu, czy jako sposób na pozbycie się szarości z ubrań, które były wcześniej białe. Można w tym celu wykorzystać leki, których termin przydatności do spożycia już się skończył. Nie zmieni to ich działania na tkaniny. To dobry sposób na odratowanie ciuchów i zaoszczędzenie pieniędzy. Świetnie działa też na zasłony, obrusy i pościel, natomiast przed zastosowaniem warto założyć rękawice, które pomogą uniknąć potencjalnej reakcji alergicznej. Efekt odświeżenia można osiągnąć na kilka sposobów.

  1. Wrzuć około 5 tabletek aspiryny do bębna pralki i wstaw standardowo białe lub jasne pranie. Jeśli pierzesz je w niskiej temperaturze, warto najpierw pokruszyć tabletki, żeby mieć pewność, że na pewno w połączeniu z wodą się rozpuszczą. Uważaj na delikatne tkaniny. Te z jedwabiu czy nylonu mogą ulec uszkodzeniu.
  2. Przed standardowym praniem w pralce zamocz ubrania w misce z ciepłą wodą, w której wcześniej rozpuszczona została aspiryna (około 5 tabletek na 2 l wody). Warto moczyć ubrania nawet przez całą noc.

Poza odświeżeniem bieli, aspiryna może pomóc na plamy z jagód, kawy, herbaty i innych tego typu produktów spożywczych. Warto zastosować ją też jako produkt do odkamienienia pralki. Pamiętaj, by nie używać aspiryny na kolorowe ubrania, bo mogą ulec odbarwieniu.

Co zrobić z przeterminowanymi lekarstwami? Nie wyrzucaj ich do śmieci!

Lekarstw po terminie przydatności nie można ani spożywać, ani wyrzucać do śmieci. Należy zanieść je do specjalnego kontenera, który znajduje się w aptece, przychodni lub szpitalu. Warto podczas wizyty w aptece przy okazji zapytać farmaceutę, gdzie w pobliżu można bezpiecznie oddać lekarstwa do utylizacji.

Więcej o: