W jakiej temperaturze prać firanki, by wyglądał jak nowe? Proste triki, dzięki którym będą śnieżnobiałe

Zasłony to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. Ich delikatny materiał wymaga wyjątkowego traktowania. Kilka prostych trików sprawi, że długo będą wyglądały jak nowe. W jakiej temperaturze prać firanki, by nie uległy zniszczeniu?

Firanki pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale również zapewniają nam odrobinę prywatności. Dodają każdemu pomieszczeniu przytulnego klimatu i pięknie uzupełniają domowe wnętrza. Mają wyjątkowo delikatny materiał, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je prać, by służyły nam jak najdłużej. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Zanim przystąpisz do działania, dokładnie przeczytaj metkę

Nie każdy materiał nadaje się do prania w pralce, dlatego przed podjęciem jakiegokolwiek działania powinniśmy ustalić, z jakiego zostały zrobione nasze firanki. Najlepiej zapoznać się także z metką, na której producent zawarł wszystkie niezbędne informacje. Najczęściej mamy zasłony lniane, jedwabne, bawełniane lub z innych tkanin syntetycznych. 

W jakiej temperaturze prać firanki? Nie zapomnij o tych zasadach

Przed praniem w pralce warto namoczyć firanki w ciepłej wodzie. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy dodać do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Po 30 minutach czas na docelowe pranie.

Jeśli nasza pralka posiada program do prania firanek, sprawa jest prosta. Automatycznie dobierze wszystkie parametry i nie musimy o nic się martwić. Gdy nie posiadamy takiego udogodnienia, wybierzmy program do prania delikatnego lub ręcznego. Maksymalna temperatura wody nie może przekroczyć 30°C a obroty 400 na minutę. Dla najlepszej ochrony materiału dobrze wyposażyć się w woreczki do prania — np. takie do bielizny. Będzie to dodatkowa ochrona dla delikatnego materiału.

W czym prać firanki, żeby były białe? Domowe triki, które ci w tym pomogą

Jeśli chcesz, aby firanki odzyskały nieskazitelną biel i zachowały ją na dłużej, nie potrzebujesz do tego specjalnych, chemicznych wybielaczy. Wystarczy, że wykorzystasz produkty, które znajdziesz w kuchni. Dosyp łyżeczkę sody oczyszczonej do prania lub ostatniego płukania, lub po wyjęciu z pralki mocz firankę w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżkami soli. Po tym czasie dokładnie ją wypłucz i rozwieś do wyschnięcia.

Więcej o: