"Miałam okres i zmieniłam tampon". Później jej świat się zawalił. Modelce amputowano obie nogi

Miała wiele marzeń i planów, jednak w wieku 24 lat jej świat wywrócił się do góry nogami. Przyczyną okazał się tampon, który wywołał u Lauren Wasser TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego.

Początkowo myślała, że to grypa. Zaczęła odczuwać mdłości i bóle głowy. W wywiadzie dla StyleLikeU przyznała, że czuła się okropnie. - To był dzień jak każdy inny. Miałam okres i zmieniłam tampon. Leżałam na łóżku i pisałam z przyjaciółkami. Zaczęłam czuć się beznadziejnie. - Nie spodziewała się, jednak tego, jaką usłyszy diagnozę. 

Lauren Wasser do szpitala trafiła w krytycznym stanie. Modelce z czasem amputowano obie nogi

Już od najmłodszych lat była zafascynowana światem mody. Jeździła na pokazy z mamą, a nawet pojawiła się na okładce włoskiego Vogue’a. W wieku 24 lat spotkała ją jednak prawdziwa tragedia. Pewnego dnia mimo złego samopoczucia Lauren poszła na spotkanie z przyjaciółmi. Znajomi poradzili jej natomiast, aby dziewczyna wróciła do domu, gdyż nie najlepiej wygląda. Wasser położyła się, ale później niewiele już pamięta. Ze względu na to, że nie odpowiadała mamie na wiadomości, ta zawiadomiła policję. 

Po wejściu do mieszkania znaleziono Lauren nieprzytomną w łóżku z bardzo wysoką gorączką. Miała zawał serca i wysiadły jej nerki. Lekarze zastanawiali się, co jej dolega, dopóki jeden z nich nie zapytał, czy ma w sobie tampon. 

24-latka od razu została przewieziona do szpitala, gdyż znana była już diagnoza — zespół wstrząsu toksycznego. Mimo wprowadzenia dziewczyny w stan śpiączki farmakologicznej i transfuzji krwi okazało się, że konieczna będzie amputacja części prawej nogi. Wdała się w nią gangrena. 

 

Czas po operacji był dla Lauren trudny. Cierpiała na depresję i miała myśli samobójcze. - Przez osiem miesięcy wjeżdżałam do łazienki i siadałam na stołku pod prysznicem, obrażając się na Boga, zastanawiając się, dlaczego i jak to się stało. - wyznała dla brytyjskiego Vogue'a. Ostatecznie jednak TSS doprowadziło do tego, że konieczna była amputacja obu nóg. 

Wasser postanowiła się nie poddawać i podbić świat mody. Na wybiegach wyróżnia się natomiast... złotymi protezami. - Od zawsze kochałam złoto, dlatego postanowiłam zrobić z nóg biżuterię, aby świadomie tworzyć coś, na co ludzie patrzą i są zafascynowani. - stwierdziła. Brała udział w pokazach Louis Vuitton czy Balenciaga. Przynaje, że dzisiaj jest szczęśliwa. - To małe rzeczy, z których czerpię największą przyjemność: mieszkanie w słonecznym Los Angeles; wyprowadzanie moich trzech psów; zakochanie się w mojej niesamowitej dziewczynie. Znów czuję wiatr we włosach. Moje życie jest takie piękne. 

 

Zespół wstrząsu toksycznego. Czym jest TSS? 

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli TSS spowodowany jest nadmiarem toksyny TTST-1 w organizmie. Wywołuje ją gronkowiec złocisty. Wśród objawów występujących podczas wstrząsu można wymienić wysoką gorączkę, spadek ciśnienia krwi, biegunkę, nudności, wymioty, bóle mięśni, zawroty głowy, zapalenie skóry i błon śluzowych. Na TSS najbardziej narażone są kobiety stosujące tampony wysoko chłonące. Obniżenie odporności i długotrwałe kumulowanie się krwi w tamponie, zwiększa ryzyko wystąpienia wstrząsu.

Właśnie z tego powodu zaleca się stosowanie podpasek i tamponów wykonanych w 100% z bawełny, a ponadto ich wymianę najlepiej co 3 godziny. 

Więcej o: