Przygotuj lawendę na nadejście mrozów. To bardzo ważne, żeby przyciąć jej gałązki w tym terminie

Zbliża się jesień, więc to odpowiedni czas, by zastanowić się, jak zadbać o swoją lawendę przed nadejściem mrozów. Zabezpieczenie tej rośliny na zimę jest bardzo ważne, dlatego dobrze poznać sposoby, dzięki którym wciąż będzie rosła piękna i zdrowa, nawet gdy spotka ją chłód.

Uprawa lawendy na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana, ale potrafi to przynieść sporo radości. Ta piękna roślina wymaga szczególnego zainteresowania ogrodników gdy zbliża się zima. Warto zdecydować się na jej przycięcie na początku września, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Dobrze wiedzieć, że nie wszystkie z nich poradzą sobie z chłodem samodzielnie. Są takie, które potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia, dzięki czemu będą mogły pięknie się rozwijać i cieszyć nasze oko w kolejnym sezonie.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak pielęgnować lawendę zimą? Zadbaj o te dwie odmiany

Popularna odmiana tej rośliny, lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest dosyć odporna na nasze polskie zimy, dlatego dobrze powinna poradzić sobie w ogrodzieZaszkodzą jej dopiero temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza. Mniej odporna jest lawenda pośrednia (Lavandula intermedia), ale również nie ma większych przeciwwskazań, by zimowała na dworze. Dużo bardziej wrażliwa na zimno jest lawenda francuska (Lavandula stoechas) i lawenda hiszpańska (Lavandula dentata), dlatego lepiej, żeby te dwie otrzymały odpowiednie schronienie. Przed nadejściem mrozów warto przenieść je do domu, żeby przetrwały ten nieprzyjemny dla nich czas.

Poznaj sposoby na zabezpieczenie lawendy przed chłodem

Mroźne zimy mogą być dla lawendy zabójcze. Aby odpowiednio o nią zadbać, należy po nadejściu pierwszych zimnych dni okryć krzewy gałązkami drzew iglastych lub słomą, a podstawę pędów obsypać korą sosny, torfem lub ziemią. Dzięki temu zyskają ochronę przed chłodnym wiatrem. Tak przygotowanego nakrycia można pozbyć się dopiero wiosną, kiedy mrozy zelżeją. Lawendy francuskie i hiszpańskie powinny być przetrzymywane w pomieszczeniach o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza.

Czy należy przycinać lawendę przed zimą? Dowiedz się, jak to zrobić

Bezpośrednio przed nadejściem mrozów lawenda nie wymaga przycinania. Można to zrobić na początku września, a następnie dopiero w okolicach kwietnia, kiedy mrozy ustąpią i zanim roślina zdąży wypuścić młode pędy. To cięcie ma na celu usunięcie wszystkich uszkodzonych i suchych gałązek.

Więcej o: