To oficjalne! Nadchodzą ważne zmiany w legitymacji emeryta. Wiemy, od kiedy zaczną obowiązywać

Osoby, które posiadają legitymację emeryta, mogą liczyć na wiele ulg i zniżek. W tych dokumentach dla seniorów szykują się jednak zmiany. Kiedy zaczną obowiązywać? Jest już znana oficjalna data.

Legitymacja emeryta to dokument wyglądem przypominający dowód osobisty, dzięki któremu najstarsi obywatele mogą skorzystać z różnego rodzaju zniżek. Jej posiadacze powinni jednak wiedzieć o nadchodzących zmianach. Już za kilka miesięcy legitymacja będzie bowiem wydawana także w innej formie. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Legitymacja emeryta i rencisty. Jakie zniżki na nią przysługują? 

Seniorzy z przyznanym prawem do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mogą ubiegać się o legitymację z ZUS, uprawniającą do dodatkowych zniżek. Co można dzięki niej zyskać? 

  • Odliczenie kosztów (powyżej 100 zł) zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku, 
  • Zniżki na leki, 
  • Zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji, 
  • Zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, 
  • Zniżki w komunikacji miejskiej. 

Zmiany w legitymacji emeryta 2023. Co trzeba wiedzieć? 

Obecnie legitymacja jest wydawana w formie plastikowej karty. Od 1 stycznia 2023 będzie można ją otrzymać również w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel. Będzie trzeba jedynie dodać do wirtualnego portfela dokument mLegitymacja.

Seniorzy nie muszą mieć jej obowiązkowo. Ma być to ułatwienie dla osób, które korzystają na co dzień z elektronicznych rozwiązań. Wydane dokumenty w formie plastikowej zachowają swoją ważność

Elektroniczna legitymacja emeryta. Wniosek trzeba będzie złożyć w ZUS

Seniorzy, którzy będą chcieli skorzystać z tego rozwiązania, muszą udać się do ZUS i złożyć wniosek o wydanie e-dokumentu. Nowa legitymacja w formie elektronicznej będzie wydawana bezpłatnie. Wniosek w imieniu emeryta będzie mógł złożyć także przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik.

Więcej o: