Tani i skuteczny pochłaniacz wilgoci do domu. Pozbądź się problemu bez drogich urządzeń

Gdy w naszych progach pojawia się wilgoć, należy działać szybko. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup profesjonalnego sprzętu, który jest sporym wydatkiem, warto skorzystać z alternatywnych metod. Naturalny i skuteczny pochłaniacz wilgoci do domu możesz zrobić sama.

Coraz niższe temperatury sprzyjają powstawania wilgoci. Jest to szczególnie odczuwalne w okresie jesienno-zimowym. Poza profesjonalnymi urządzeniami istnieje kilka niedrogich i naturalnych metod, dzięki którym pozbędziemy się jej z domu.

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Wilgoć w domu — przyczyny. Skąd się bierze? 

Wilgoć to niebezpieczne źródło chorób dla dorosłych i dzieci. Może pochodzić z zewnątrz oraz wewnątrz. Najczęściej powstaje w wyniku złej wentylacji lub niedogrzanych pomieszczeń. Z zewnątrz dostaje się do domu poprzez nieszczelne dachy czy popękane rury, natomiast w wewnątrz pojawia się najczęściej z powodu długich, gorących kąpieli, suszenia ubrań i gotowania

Jak usunąć wilgoć ze ścian? Działania, które ci w tym pomogą

  • Gdy wilgoć pojawi się w twoim domu, w pierwszej kolejności zeskrob wierzchnią warstwę pleśni. Użyj do tego szczotki oraz wody z mydłem lub octem. Pamiętaj, że grzyby ponad wszystko nie lubią światła i słońca, dlatego jeśli tylko masz możliwość wystaw pomieszczenie na działanie promieni słonecznych.  
  • Miejsca, w których pojawiła się pleśń, przemyj olejkami o działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym — np. z drzewa herbacianego, lawendowym lub goździkowym.
  • Zakup kwiaty, które pochłaniają wilgoć — paprotkę, różę jerychońską, bluszcz czy skrzydłokwiat.
  • Często wietrz i ogrzewaj pomieszczenia.
  • Podczas gotowania przykrywaj garnki oraz korzystaj z okapu.
  • Pranie susz wyłącznie w dobrze wentylowanych pokojach.

Pochłaniacz wilgoci do domu, który zrobisz sama. Jest skuteczny i niedrogi

Domowy pochłaniacz wilgoci zrobisz z soli lub kredy. Wystarczy, że sól zawiniesz w warstwę gazy i pozostawisz w miejscu, gdzie pojawia się wilgoć. Gdy się rozpuści, powtórz czynność. Najzwyklejszą kredę do tablic ułóż w bloczek, połącz za pomocą taśmy i połóż blisko miejsca z pleśnią.

Więcej o: