Jak prać buty w pralce? Dzięki tym prostym trikom będą czyste i posłużą ci wiele lat

Jak prać buty w pralce, by nie uległy zniszczeniu? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, a w prosty i szybki sposób będziemy mogli cieszyć się czystym obuwiem.

Każdorazowe użytkowanie butów, które mają bezpośredni kontakt z podłożem, naraża je na liczne zabrudzenia. Ręczne czyszczenie często bywa czasochłonne i nieefektywne. Na szczęście niektóre modele spokojnie możemy wyprać w pralce. Pamiętajmy jedynie o kilku prostych zasadach.

Zobacz wideo Nieprzyjemnie pachnące buty to dość spory kłopot. Z tym trikiem pozbędziesz się uciążliwego problemu!

Buty, które można prać w pralce. Nie wszystkie modele się do tego nadają

Niestety, nie wszystkie modele możemy wyprać w pralce, gdyż mogłyby się zniszczyć. Dotyczy to przede wszystkim butów klejonych, skórzanych, zamszowych, na obcasie, zawierających membranę czy ostre ozdoby, które mogą uszkodzić zarówno obuwie jak i samo urządzenie. Na szczęście w przypadku modeli sportowych zazwyczaj nie ma przeciwwskazań. Aby wszystko przebiegło sprawnie, wystarczy, że zastosujecie się do kilku zasad.

Jak prać buty w pralce? Zanim zaczniesz, odpowiednio je przygotuj

Zanim wrzucimy obuwie do pralki, najpierw powinniśmy oczyścić je z powierzchownego brudu — liści, piasku czy błota. Nie zapomnijmy o wyjęciu sznurówek i wkładek, które mimo wszystko najlepiej umyć ręcznie. Dodatkowo, wkładki warto posypać sodą oczyszczoną i zostawić na noc, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu. Aby dodatkowo zabezpieczyć nasze obuwie, warto włożyć je do specjalnego woreczka do prania lub owinąć ręcznikiem czy kocem, co ochroni je przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.

Pranie butów w pralce — jaki program wybrać?

Tak przygotowane buty możemy wrzucić do pralki. Najlepiej wybrać możliwie najkrótszy program i najniższą temperaturę, która nie powinna przekraczać 30 stopni. Do szufladki wsypujemy tylko i wyłącznie proszek lub płyn do prania. 

Nie zapomnij o prawidłowym suszeniu

Odpowiednie suszenie uchroni nas przed powstaniem odkształceń i przebarwień. Butów nie wystawiamy na słońce ani nie stawiamy na kaloryferze. Najlepiej wypchać je suchymi gazetami i postawić w temperaturze pokojowej do całkowitego wyschnięcia.

Więcej o: