Ukryta funkcja zmywarki, która przyda się w każdym domu. W ten sposób zyskasz mnóstwo czasu!

Niewiele osób wie, ale zmywarka nie służy jedynie do mycia naczyń. Może sprawdzić się również wtedy, kiedy przygotowujemy przetwory na zimę. Ukryta funkcja zmywarki pomaga zaoszczędzić czas i znacznie ułatwia życie. Tłumaczymy, na czym polega.

Zmywarka znacznie ułatwia życie, to pewne. Szybsze mycie brudnych naczyń, a nierzadko również ich polerowanie, czy nabłyszczanie pomaga zaoszczędzić wiele czasu. Co jeszcze potrafi? Okazuje się, że przyda się przy przygotowywaniu weków. W jaki sposób?

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Zawekowane produkty powinny zostać poddane pasteryzacji

Tak zwane weki, czyli słoiki z przetworami np. na zimę, najlepiej, aby utrzymały świeżość przez długi czas. Aby tak się stało, konieczna jest pasteryzacja. Co to takiego? To proces konserwowania warzyw, owoców czy gotowych potraw. Polega na poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury, która zabija wszystkie drobnoustroje. Przy okazji, wieczko od słoika się zasysa, a dzięki temu mamy pewność, że przetwory nie ulegną zepsuciu przez długi czas. Najpopularniejszym sposobem na pasteryzację jest umieszczenie zakręconych słoików w garnku napełnionym wodą. Wersja skuteczna, ale ryzykowna, to wstawienie słoików do piekarnika i stopniowe ich podgrzewanie.

Pasteryzacja w zmywarce? Szybki i skuteczny sposób!

Aby zaoszczędzić czas, który zazwyczaj spędza się na "pilnowaniu" słoików w czasie pasteryzacji, warto wstawić je do zmywarki! Wysoka temperatura w zmywarce zabija bowiem bakterie i drobnoustroje, wyparzając weki, a tym samym je pasteryzując. 

Słoiki koniecznie trzeba wstawić do zmywarki dnem do góry. Urządzenie nastawić na program o najwyższej temperaturze. Zwykle jest to około 70 stopni Celsjusza, niezależnie od modelu urządzenia. Nie wolno dodawać żądnych detergentów, a jedynie włączyć zmywarkę. Kiedy wyparzanie się skończy, słoiki należy wyjąć i ustawić je do góry dnem w bezpiecznym miejscu. Niech spędzą w takim ułożeniu dobę. Po tym czasie powinny być już gotowe, a ich wieczka - wklęsłe. 

Więcej o: