Jak pozbyć się muszek owocówek? Skuteczną pułapkę zrobisz z rzeczy, które masz w kuchni

Muszki owocówki latem nawiedzają większość polskich kuchni. Wystarczy zostawić otwarte okno i owoce na wierzchu. Niestety rozmnażają się błyskawicznie, dlatego należy szybko walczyć z problemem. Istnieje kilka bezpiecznych dla zdrowia, ale równie skutecznych jak mochozol, sposobów na pozbycie się muszek.

Po pierwsze: zapobiegaj. Chowaj do lodówki wszystko, co może przyciągnąć te owady.

Pomimo że muszki owocówki żyją naprawdę krótko, to bardzo szybko ich przybywa, dlatego warto zadbać o odpowiednie przechowywanie owoców i warzyw, dżemów, wina i soków. To ważne, bo pamiętajmy, że przenoszą one drobnoustroje groźne dla zdrowia. Wszystko, co zawiera ocet owocowy, jest pożywką dla nich, dlatego najlepiej chować jedzenie i napoje do lodówki. 

A co jeśli już mamy owych nieproszonych gości? Zastosuj domowe pułapki!

Świece zapachowe potrafią skutecznie zniechęcić meszki do okupowania naszej kuchni, jednak dotyczy to wybranych aromatów: mentolowych i lawendowych. Możemy też przygotować pułapkę: wkładamy cząstki owoców do miski. Przykrywamy ją szczelnie folią spożywczą, a następnie nakłuwamy. O ile muszki łatwo trafią do środka, to będą miały problem z jej opuszczeniem. Inną pułapkę może być mieszanka z octu jabłkowego (lub innego octu owocowego/soku) i płynu do mycia naczyń. Meszki po prostu utopią się w niej.

Domowe sprzęty w walce z meszkami. Suszarka i odkurzacz działają naprawdę skutecznie

Możemy zastosować również nieco bardziej "drastyczne" środki. Pomocne będą domowe sprzęty AGD: suszarka i odkurzacz. Gorące powietrze dosłownie spala owady, natomiast odkurzaczem po prostu możemy je wciągnąć. Meszki nie latają zbyt szybko, zatem nie ma z tym zbyt dużego problemu. Ażeby poszło nam sprawnie i precyzyjnie należy zastosować węższą końcówkę. Worek z odkurzacza oczywiście należy po "walce" wyrzucić.

Więcej o: