Kiedy sadzić tuje, by rosły piękne i bujne? Pamiętaj o tych zasadach, a będą ozdobą przez cały rok

Kiedy sadzić tuje? Te iglaki cieszą się olbrzymią popularnością. Możemy je spotkać w niemal każdym ogrodzie. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, a będą cieszyć nasze oczy przez cały rok.

Tuje to jedne z najchętniej wybieranych do ogrodu iglaków. Są całoroczne, nietrudne w uprawie i z ich pomocą możemy uzyskać odrobinę prywatności. Kiedy powinniśmy sadzić oraz przycinać tuje, by były piękną ozdobą?

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Kiedy sadzić tuje i o czym należy pamiętać, by rosły zdrowe i bujne?

Tuje najlepiej sadzić w okresie od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Mimo że są bardzo odporne na temperatury, najlepiej wyrobić się przed pierwszymi przymrozkami. Wystarczy kilka tygodni ciepłej pogody, by zapewnić im spokojny wzrost. Choć nie są wymagającą rośliną, najpiękniejsze efekty osiągniemy, gdy posadzimy je w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym, najlepiej w żyznej glebie. W przeciwnym przypadku mogą mieć problem z przetrwaniem srogiej zimy. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy iglakami, by miały odpowiednio dużo miejsca do swobodnego wzrostu. Wystarczy sadzić je co 60 cm.

Pielęgnacja krzewów jest bardzo ważna. Kiedy przycinać tuje?

Tuje musimy regularnie przycinać nie tylko ze względu na estetykę, ale również odpowiednią pielęgnację. Mają tendencję do bujnego rozrastania, dlatego warto robić to systematycznie. W przypadku uschniętych gałązek należy je obciąć, by w ich miejscu mogły pojawić się nowe, zupełnie zdrowe. Pierwsze przycinanie powinno mieć miejsce wiosną, najlepiej w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Drugie na początku czerwca, a ostatnie — w połowie sierpnia.

Na to uważaj, zwłaszcza przy młodych krzewach

Pielęgnując tuję, w szczególności musimy zwrócić uwagę na odpowiednie podlewanie. Młode iglaki mają tendencję do usychania, dlatego najlepiej nawadniać je nawet co dwa dni dużą ilością wody. Starsze krzewy o wiele lepiej radzą sobie z temperaturami, dlatego możemy robić to rzadziej. Rośliny nawadniamy do października

Więcej o: