Niezawodne sposoby na ćmę bukszpanową. Ten sprawdzony sposób bez trudu zwalczy owady

Ćma bukszpanowa jeszcze niedawno nie występowała w Polsce. Dzisiaj to trudny przeciwnik w naszych ogrodach. Jej larwy żerują na bukszpanie i jeśli nie są odpowiednio szybko i skutecznie zwalczone, ogołacają roślinę z liści i niezdrewniałych pędów. Podpowiadamy, jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową.

Ćma bukszpanowa to inwazyjny motyl nocny pochodzący z Azji. Owad przybył do Europy zaledwie kilka lat temu, prawdopodobnie na importowanych sadzonkach bukszpanu. Bardzo szybko zdążył rozprzestrzenić się na naszym obszarze i dzisiaj to szkodnik, który spędza sen z powiek wielu miłośnikom ogrodnictwa. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie walczyć z ćmą. Co dokładnie należy zrobić

Ćma bukszpanowa – cechy 

Ćma bukszpanowa to motyl nocny, dlatego jest aktywna jedynie po zmierzchu. Wygląda dość niepozornie, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi ok. 4 cm. Co ciekawe, dorosłe osobniki nie są inwazyjne. Ich rolą jest natomiast rozmnażanie się i szukanie innych roślin żywicielskich.  

Najbardziej szkodliwe są larwy ćmy bukszpanowej, czyli gąsienice. Bardzo łatwo można zauważyć je na roślinie. Szczególnie dużo szkody mogą wywołać starsze osobniki, tuż przed przepoczwarzeniem. Zjadają liście oraz pędy wszystkich gatunków bukszpanów, w tym bardzo popularnemu w ostatnich latach bukszpanowi wieczniezielonemu.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? 

Chociaż ćma bukszpanowa potrafi być trudnym przeciwnikiem, istnieją sposoby na jej zwalczenie. Można oczywiście ręcznie łapać gąsienice, jednak jest to uznawane za dodatek do innych, bardziej skutecznych form walki z tym owadem. Jakie metody są najpopularniejsze? 

  • Oprysk chemiczny – to jeden z najskuteczniejszy sposobów na walkę z ćmą. Dzięki niemu pozbędziemy się nie tylko larw, ale także dorosłych osobników. Aktualnie popularne są preparaty mikrobiologiczne, które zawierają bakterię atakującą gąsienice ćmy.  Kiedy trafi ona do przewodu pokarmowego owada, wytwarza krystaliczne białka, przez co larwa traci apetyt i ginie w przeciągu trzech dni.  
  • Naturalny środek do zwalczania ćmy - zamiast kupnej chemii możemy także polegać na produktach naturalnych, które mamy już w naszej kuchni. Do zwalczenia ćmy bukszpanowej przydatny będzie ocet. 4 łyżki należy zmieszać z 3 łyżkami oleju rzepakowego i całość przelać do 0,5 litra wody. Zmieszaj wszystkie składniki i takim roztworem spryskaj bukszpan.  
  • Woda – wystarczy skierować silny strumień chłodnej wody na krzew. To powinno częściowo wypłukać z rośliny larwy, które należy zniszczyć 
  • Pułapki - na rynku można znaleźć specjalne pułapki feromonowe, które pomagają wyłapać motyle ćmy bukszpanowej.  

Więcej treści znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: