Ćma bukszpanowa to inwazyjny motyl nocny pochodzący z Azji. Owad przybył do Europy zaledwie kilka lat temu, prawdopodobnie na importowanych sadzonkach bukszpanu. Bardzo szybko zdążył rozprzestrzenić się na naszym obszarze i dzisiaj to szkodnik, który spędza sen z powiek wielu miłośnikom ogrodnictwa. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie walczyć z ćmą. Co dokładnie należy zrobić?
Ćma bukszpanowa to motyl nocny, dlatego jest aktywna jedynie po zmierzchu. Wygląda dość niepozornie, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi ok. 4 cm. Co ciekawe, dorosłe osobniki nie są inwazyjne. Ich rolą jest natomiast rozmnażanie się i szukanie innych roślin żywicielskich.
Najbardziej szkodliwe są larwy ćmy bukszpanowej, czyli gąsienice. Bardzo łatwo można zauważyć je na roślinie. Szczególnie dużo szkody mogą wywołać starsze osobniki, tuż przed przepoczwarzeniem. Zjadają liście oraz pędy wszystkich gatunków bukszpanów, w tym bardzo popularnemu w ostatnich latach bukszpanowi wieczniezielonemu.
Chociaż ćma bukszpanowa potrafi być trudnym przeciwnikiem, istnieją sposoby na jej zwalczenie. Można oczywiście ręcznie łapać gąsienice, jednak jest to uznawane za dodatek do innych, bardziej skutecznych form walki z tym owadem. Jakie metody są najpopularniejsze?
Więcej treści znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl