Do kiedy jest bon turystyczny? To ostatni moment, aby zorganizować wyjazd i nie stracić pieniędzy

Bon turystyczny to świadczenie, z którego mogą skorzystać rodzice niepełnoletnich dzieci, jeśli zamierzają udać się z nimi na wakacje. To aż 500 zł dopłaty za takie usługi, jak nocleg. Dowiedz się, do kiedy ważny jest bon turystyczny, by odpowiednio zaplanować rodzinny wyjazd.

Warto widzieć, że termin, w jakim można wykorzystać bon turystyczny, został już raz przedłużony. W grudniu 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę covidową, która przedłużyła obowiązywanie świadczenia. Było to spowodowane pandemią, czyli czasem, w którym niewiele rodzin decydowało się na wyjazdy, a wielu usługodawców było zmuszonych wstrzymać działanie swoich biznesów ze względu na nakładane restrykcje. Wakacje 2022 r. były idealnym czasem na skorzystanie z tego świadczenia.

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

Do kiedy jest bon turystyczny? Dowiedz się, na kogo jest przyznawany

Od sierpnia 2020 r. rodzice niepełnoletnich dzieci mogą korzystać ze świadczenia celem opłacenia usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie naszego kraju. Na jedno dziecko przysługuje bon o wartości 500 zł. Jeśli podopieczny ma orzeczenie o niepełnosprawności, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia na PUE ZUS może przysługiwać mu dodatkowe 500 zł. Według aktualnie obowiązujących przepisów bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 r. Oznacza to, że po tym terminie nie będzie już możliwości, by z niego skorzystać. Bon przyznawany był na dzieci, które urodziły się do końca 2021 r. Było to ściśle związane ze złożeniem wniosku na świadczenie 500 plus, którego należało dokonać do 3 miesięcy po narodzinach dziecka.

Jennifer LopezRomantyczna stylizacja Jennifer Lopez. Podobną sukienkę kupisz za 69,99 zł

W jakim czasie trzeba wykorzystać aktywowany bon turystyczny?

Bon turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w odpowiednio dedykowanej mu zakładce. Wystarczy kliknąć napis "Ogólny", a następnie po lewej stronie powinno wyświetlić się "Bon turystyczny". Po przejściu na tę stronę można w dowolnej chwili rozpocząć proces jego aktywacji. Bon został automatycznie przyznany rodzicom, którzy pobierają na swoje dziecko świadczenie 500 plus. Ma postać 16-cyfrowego numeru. Nie podlega wymianie na gotówkę, dlatego warto wykorzystać go do końca września. Płatność bonem można rozbić na kilka transakcji.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Podmioty biorące udział w akcji zostały zarejestrowane na specjalnej liście. Można znaleźć ją w Internecie, np. pod adresem www.bonturystyczny.polska.travel.

LidlTe komplety z wyprzedaży Lidl są piękne i praktyczne. Podobne ma Ikea

Więcej o: