Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? Te gatunki zachwycą cię pięknymi kolorami na wiosnę

Koniec lata to czas, kiedy w ogrodzie nie brakuje pracy. Nie tylko zaczynamy przygotowywać rośliny do zimy, ale także je przesadzamy lub siejemy nowe. Jakie kwiaty sadzić we wrześniu, by zachwyciły nas wiosną?

Wrzesień to koniec wakacji nie tylko dla uczniów, ale także ogrodników. Coraz niższe temperatury i większe opady sprawiają, że to idealny czas na sadzenie i sianie roślin oraz przygotowywanie ich do nadchodzącej zimy. Od pracy w tym miesiącu zależy, jak ogród będzie prezentował się na wiosnę.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? Bajeczny ogród na wiosnę

Jeśli chcesz cieszyć się przepięknym i kolorowym ogrodem na wiosnę, skup się w tym miesiącu na roślinach cebulowych. Ich wybór jest naprawdę olbrzymi, a liczne kolory i kształty zachwycają. W pierwszych tygodniach zasadź narcyzy, w połowie szafirki, przebiśniegi, krokusy, hiacynty i cebulice a pod koniec irysy cebulowe i tulipany. We wrześniu sadzi się również psizęby, pustynniki, zawilce i lilie. Rośliny te większości zadowolą się żyzną, próchniczą i lekko wilgotną ziemią.

W tym miesiącu zadbaj również o już zasadzone rośliny. To najlepszy czas na przesadzanie

Wrzesień to najlepszy czas na zaopatrzenie się czy przesadzanie wieloletnich roślin ozdobnych, tzw. bylin. Ich część nadziemna zamiera w okresie zimy. Wraz z końcem lata są naprawdę dobrze ukorzenione i dostępne w wielu odmianach i kolorach, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Należą do nich między innymi goździki pierzaste, barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, serduszka okazałe, tawułki i żagwiny. Jeśli marzymy o pięknych piwoniach, powinniśmy się pospieszyć i zasadzić je na początku miesiąca. W przypadku wysianych wczesnym latem roślin dwuletnich nadszedł najlepszy czas, aby przesadzić je na rabaty. Dotyczy to malw, goździków, stokrotek, niezapominajek i bratków.

We wrześniu wysiejesz lawendę oraz założysz wrzosowisko

We wrześniu wysiejesz rośliny, które są odporne na mróz lub aby wykiełkować, potrzebują przejść okres przechłodzenia. Należy do nich lawenda. To również odpowiedni czas na założenia wrzosowiska. Warto jednak zdecydować się na wrzos pospolity, który jest wieloletni i odporny na mróz. Pamiętajmy jednak, że potrzebuje kwaśnej gleby.

Więcej o: