Emerytura po mężu. Kiedy żona dziedziczy świadczenie? Nie każdemu to się opłaca

Emerytura po mężu to potoczna nazwa renty rodzinnej, która może przysługiwać w razie śmierci współmałżonka. Okazuje się, że pobieranie tego świadczenia nie zawsze jest opłacalne. Ma na to wpływ kilka czynników, dlatego warto dowiedzieć się, jak dokonać odpowiednich obliczeń.

Emerytura po mężu lub żonie to sformułowanie potoczne. Świadczenie jest rodzajem renty rodzinnej. Może przysługiwać nie tylko współmałżonkowi, ale także rodzicom, dzieciom i wnukom zmarłego. Najczęściej emerytura przejmowana jest przez żonę po mężu. Wynika to z faktu, że kobiety zazwyczaj żyją dłużej i mają niższe składki emerytalne. Statystycznie to właśnie mężczyźni otrzymują większą emeryturę, co związane jest z wyższymi zarobkami. Może to też wynikać z faktu, że dużo rzadziej korzystają z przerw w pracy na wychowywanie dzieci.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Emerytura po mężu. Kiedy można z niej skorzystać?

Aby móc pobierać emeryturę po zmarłym współmałżonku, należy spełnić jeden z kilku warunków.

  1. Osoba składająca wniosek w chwili śmierci partnera powinna mieć ukończone 50 lat lub być osobą niezdolną do pracy.
  2. Osoba składająca wniosek stała się niezdolna do pracy do 5 lat po śmierci współmałżonka
  3. Osoba składająca wniosek sprawuje osobistą opiekę nad co najmniej jednym dzieckiem, wnukiem lub rodzeństwem uprawnionym do otrzymania renty rodzinnej, które nie ukończyło 16 lat lub, jeśli się uczy w szkole, 18 lat.
  4. Osoba składająca wniosek opiekuje się dzieckiem niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Oprócz tych warunków istotne jest pozostawanie z małżonkiem we wspólnocie małżeńskiej aż do dnia jego śmierci, lub sądownie ustalone prawo do pobierania od niego alimentów.

Maja Bohosiewicz o walentynkach sprzed lat: Dostałam wiadomość z prośbą oddania należytej kwoty (zdjęcie ilustracyjne) Maja Bohosiewicz zapozowała topless. "Ale to jest hot"

Czy pobieranie renty po zmarłym współmałżonku się opłaca? Okazuje się, że nie zawsze!

Renta po zmarłym współmałżonku przysługuje wtedy, gdy nie posiada się innego źródła dochodu, dlatego jeśli pobieramy już przysługujące nam świadczenie, należałoby z niego zrezygnować. Dobrze w takim razie wykonać obliczenia, aby sprawdzić, czy będzie to dla nas opłacalne. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Czasem lepszym wyborem jest pozostanie przy pobieraniu własnego świadczenia. Renta po zmarłym przysługuje w wysokości 85 procent emerytury zmarłego, jeżeli jest do niej uprawniona jedna osoba, 90 procent w przypadku dwóch uprawnionych osób i 95 procent, jeśli do jej pobierania uprawnione są trzy osoby, lub więcej. Wysokość tego świadczenia podlega każdego roku waloryzacji.

żelazko Jak wyczyścić przypalone żelazko? Zrobisz to bez skrobania

Kiedy złożyć wniosek o rentę i jak otrzymać emeryturę po mężu?

Można to zrobić w dowolnej chwili po śmierci współmałżonka, jednak ma to znaczenie dla daty przyznania świadczenia.

Więcej o: