Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022? To już niedługo! Sprawdź, czy przestawimy zegarki po raz ostatni

Zmiana czasu z letniego na zimowy już niedługo. Chociaż praktyka budzi wiele kontrowersji i coraz częściej mówi się o jej zniesieniu, dalej wykonujemy ją dwa razy w roku. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie będziemy przestawiać zegarki. To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów!

Coraz większymi krokami zbliżamy się do ostatniego kwartału roku, a to oznacza, że niedługo czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Chociaż praktyka ma wielu przeciwników, niektórzy nie mogą się jej wprost doczekać. Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej! Kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy 2022?

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich śpiochów. Już niedługo będziemy przestawiać zegarki, a co za tym idzie, czeka nas dłuższy sen! Czas z letniego na zimowy, zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada to więc dokładnie z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku. Dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę snu, ponieważ przestawiamy zegarki z 3:00 na 2:00 w nocy. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Co należy wiedzieć o zmianie czasu na zimowy i  dlaczego przestawiamy zegarki?

Historycy podaję, że pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, który żył w XVIII wieku. Jego dygresja była związana ze wzmożonym zużywaniem świec w danych miesiącach, dlatego zaproponował, by ludzie szybciej kładli się spać.  Faktyczne wprowadzenie zmiany czasu nastąpiło dopiero w 1916 roku i związane było ze względami ekonomicznymi.

W Polsce praktyka trwa nieprzerwanie od 1977 roku. Podobnie jak w XX wieku, dzisiaj także należy pamiętać o samodzielnej zmianie czasu w zegarkach z napędem mechanicznym. Obecnie jednak większość z nas korzysta z zegarków typu smartwatch. Ich użytkowanie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ są połączone z telefonem, dzięki czemu godzina dopasowuje się na nich automatycznie. 

Jeśli chodzi o komputer czy laptop, są to urządzenia podłączone do sieci. Mają więc one ustawioną funkcję, która także automatycznie synchronizuje czas. O zmianie należy więc pamiętać jedynie w zegarach analogowych. W innych urządzeniach sprzęt zrobi to za nas!

Zmiana czasu na zimowy 2022. Czy ostatni raz przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu już od dłuższego czasu budzi sporo kontrowersji nie tylko w Polsce, ale też w innych częściach Europy. Chociaż w Unii Europejskiej mówi się już o likwidacji praktyki, jak na razie nie zapadła żadna konkretna decyzja w tej sprawie. Wiadomo natomiast, że będziemy zmieniać czas z zimowego na letni i odwrotnie co najmniej do 2026 roku. Na stronie rządowej gum.gov.pl możemy znaleźć aktualne informacje dotyczące zmiany czasu. Przeczytamy tam m.in. cytat komunikatu wiceminister Olgi Semeniuk:

W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU 'muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu'. Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się. 
Więcej o: