Komu przysługuje dodatek węglowy? W 2022 roku może wynieść nawet 3 tysiące złotych. Wystarczy wniosek

Dodatek osłonowy to szansa na spory zastrzyk gotówki. Można wiele zaoszczędzić, zwłaszcza że prócz niego istnieje też dodatek węglowy 2022, który wynosi nawet 3 tysiące złotych. Komu przysługuje dodatek węglowy, osłonowy i jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy, kto zyska najwięcej.

Dodatek osłonowy to niezmiennie jedno z działań, które obowiązują w ramach tarczy antyinflacyjnej. Ze względu na wysokie rachunki, osoby najbiedniejsze mogą ubiegać się o dofinansowanie, do zobowiązań. Rosnące ceny energii, gazu i żywności mogą bowiem znacznie uszczuplić budżet gospodarstwa domowego. Można też otrzymać wysoki dodatek węglowy. Komu przysługują te pieniądze?

Zobacz wideo Czy czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy byłego mministra finansów

Dodatek węglowy. Dla kogo jest to świadczenie?

Jak donosi gov.pl, dodatek węglowy, to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł. Przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ogrzewania zasilane jest paliwem stałym. Jego głównym źródłem ogrzewania musi być np. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, ale zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Gospodarstwo domowe to w świetle prawa osoba fizyczna, samotnie zamieszkująca i gospodarująca, albo osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, ale też wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

Dla kogo i do kiedy dodatek osłonowy 2022? To nawet 1 tys. złotych

Inną formą pomocy finansowej jest dodatek osłonowy. To świadczenie wyłącznie dla gospodarstw domowych, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wynosi odpowiednio:

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Dodatek osłonowy online i wniosek o dodatek węglowy. Do kiedy?

Wniosek o dodatek osłonowy bez trudu można złożyć online. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie gov.pl, a dokładniej tutaj. Wniosek należy złożyć do 31 października 2022 roku. Formularz wniosku o dodatek węglowy znajduje się tutaj i także można złożyć go drogą elektroniczną. 

Więcej o: