Jak prać buty w pralce? Ciesz się czystym i zadbanym obuwiem dzięki tym wskazówkom

Buty są szczególnie narażone na zabrudzenia, gdyż mają bezpośredni kontakt z podłożem. Często nie wiemy, jak je czyścić, by się nie zniszczyły. Jak prać buty w pralce, by oszczędzić sobie czasu i cieszyć się czystym obuwiem?

Pranie butów nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy znać kilka zasad, dzięki którym zaoszczędzimy czas i będziemy mogli cieszyć się czystym obuwiem. 

Zobacz wideo Sneakersy - najlepszy sposób na przełamanie eleganckiej stylizacji?

Czy buty sportowe można prać w pralce?

Niestety, nie wszystkie rodzaje butów nadają się do prania w pralce. Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z prania butów zamszowych, na obcasie, skórzanych, zawierających membranę czy klejonych. Z oczywistych względów nie pierzemy też obuwia na obcasie i z ćwiekami i innymi dodatkami, które dodatkowo mogą uszkodzić urządzenie. W pralce możemy spokojnie wyprać szyte buty sportowe.

Jak prać buty w pralce, żeby się nie zniszczyły?

Przed wrzuceniem butów do pralki, powinniśmy bezwzględnie zaznajomić się z instrukcjami od producenta. Na metce wewnątrz buta znajdziemy wszystkie niezbędne informacje odnośnie pielęgnacji i użytkowania obuwia, które pomogą nam uniknąć zniszczeń. Następnie, najlepiej przed docelowym praniem, wyjąć sznurówki i wkładki. Jeśli zmagamy się z nieprzyjemnym zapachem, na wkładki możemy wysypać sodę oczyszczoną, która się z nim rozprawi.

Jakie ustawienia pralki wybrać i w ilu stopniach prać buty?

Pralkę nastawiamy na możliwe najkrótsze pranie, najniższą temperaturę, najlepiej 30°C, i najrzadsze obroty, nie wyższe niż 400 na minutę. Nie używamy płynu do zmiękczania, jedynie proszek. By uniknąć mechanicznych uszkodzeń, warto do bębna włożyć także ręcznik lub koc. 

Sposób suszenia również ma znaczenie

Po skończonym praniu obuwie należy odstawić w temperaturze pokojowej i pozwolić wyschnąć w naturalny sposób. Możemy wypchać je zwiniętymi gazetami, by się nie odkształciło. Zdecydowanie jednak nie należy suszyć go za pomocą suszarki czy kaloryfera, czy wystawiać na słońce.

Więcej o: