Masz suche usta? Przyczyny mogą być różne. Z problemem poradzi sobie produkt z kuchennej szafki

Jednym z problemów, który dotyka wielu z nas, niezależnie od wieku czy płci, a nawet pory roku, są suche usta. Przyczyny ą różne, ale jedno jest pewne. Im szybciej zadziałamy, tym łatwiej pozbędziemy się problemu. Sprawdź, jakie są powody i jak temu zadziałać!

Suche usta nie wyglądają estetycznie. Wywołują też dyskomfort, a w najgorszych przypadkach mogą być wyjątkowo bolesne. Najczęściej pojawiają się jesienią, zimą i wczesną wiosną. Sprawdź, jakie są przyczyny suchych i spierzchniętych ust i jak sobie z nimi radzić.

Zobacz wideo Jak pielęgnować suche i spierzchnięte jesienią i zimą usta?

Suche usta. Przyczyny bywają różne

Pieczenie, mrowienie i pękanie warg to jedne z objawów towarzyszących suchym ustom. Skóra na wargach jest cienka i wyjątkowo delikatna, dlatego też łatwo ulegają podrażnieniom. Suchość ust może być oznaką niedoboru wody w organizmie. Innym popularnym powodem jest oblizywanie warg na zimnym powietrzu. Stają się wtedy suche i spieczone. Jednak najczęstszą przyczyną jest niedostateczne nawilżenie. Jakie jeszcze mogą być przyczyny suchych ust?

  • Brak odpowiedniej warstwy ochronnej chroniącej usta przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr i mróz,
  • Niedobór witaminy A, witaminy C, witamin z grupy B lub żelaza,
  • Korzystanie z pomadek lub maści zawierających alkohol i powodujących przesuszanie skóry.

Często nawracający problem może być objawem problemów zdrowotnych. Gdy na suchych ustach pojawiają się głębokie i krwawiące pęknięcia, wargi puchną i stają się czerwone, koniecznie udaj się do lekarza.

Co na spierzchnięte usta? Wypróbuj te domowe sposoby

W walce z suchymi i spierzchniętymi ustami skuteczne okazują się domowe sposoby. Dzięki nim uda ci się poprawić stan skóry. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie. Świetnie sprawdzi się naturalny miód, który odżywi i nawilży usta. A przede wszystkim załagodzi podrażnienia i zadziała przeciwbakteryjnie. Miód możesz nakładać codziennie, w trudnych przypadkach nawet kilka razy. Co kilka dni warto sięgnąć po oliwę z oliwek lub olej, np. kokosowy. Kilka kropli wetrzyj w usta i pozostaw do wchłonięcia.

Świetnie sprawdzi się też okład z ogórka. Zawarta w nim witamina C wspomoże produkcję kolagenu i doskonale nawilży spierzchnięte usta. Łagodząco i nawilżająco zadziała również aloes. Żel nałóż na usta i pozostaw do wyschnięcia.

Więcej o: