Kiedy przycinać tuje? Dowiedz się więcej o pielęgnacji najpopularniejszych roślin iglastych goszczących w polskich ogrodach

Kiedy przycinać tuje? To pytanie dręczy każdego, kto zdecydował się wprowadzić do swojego ogrodu te atrakcyjne wizualnie rośliny iglaste. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych żywotników, by przeprowadzić go we właściwy sposób.

Kiedy przycinamy tuje? Podpowiadamy!

Kiedy przycinamy tuje? To, jak często należy to robić, jest uzależnione od odmiany, z jaką mamy do czynienia oraz tego, do jakich celów dany krzew jest przeznaczony. Tuja, która tworzy żywopłot, a także taka przeznaczona na rzeźby ogrodowe, powinna być przycinana około dwóch, trzech razy. Jeśli natomiast w naszym ogrodzie posiadamy wyłącznie rośliny wolnorosnące, cięcie będzie konieczne znacznie rzadziej. Należałoby go dokonać dopiero wtedy, gdy roślina osiągnie zbyt duże rozmiary (zwykle dochodzi do tego po dwóch latach).

Tuje w ogrodzieTuje w ogrodzie Mykola Sosiukin / iStock

Podczas planowania cięcia, warto trzymać się pewnych zasad, by nie popełnić żadnego błędu. Pamiętaj, by pierwsze cięcie tui przeprowadzić dopiero na wiosnę, w kolejnym roku od posadzenia rośliny. Zabieg należy wykonywać jedynie na tych egzemplarzach, które urosły na więcej niż 1,5 metra. Wyjątek od reguły będą stanowić rośliny karłowate, przeznaczone do tworzenia niskich żywopłotów.

Dwu lub trzykrotne cięcie tui należy przeprowadzić w okresie od końca marca do sierpnia. Konieczne jest, by pierwsze z nich zostało przeprowadzone w chwili, gdy młode pąki nabrzmieją. Następnie tuję powinno się przyciąć kolejny raz w okolicy czerwca, gdy jej młode przyrosty zaczną ciemnieć. Ostatni taki zabieg najkorzystniej będzie natomiast przeprowadzić w sierpniu. Przy trzecim cięciu trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ jeśli wykonasz je zbyt późno, gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą i tym samym będą narażone na niską temperaturę i mróz.

Kiedy ciąć tuje i po co to robić?

Wiesz już, kiedy ciąć tuje, ale pewnie zastanawiasz się, po co to w ogóle robić. Powodów może być wiele. Cięcia można dokonać po to, by zagęścić gałązki danego egzemplarza lub by ograniczyć jego wzrost. Niektórym może też zależeć na zachowaniu konkretnego pokroju rośliny, który można utrzymać dzięki odpowiedniemu przycinaniu gałązek. Cięcie pomaga też w odmładzaniu tui poprzez pozbawienie jej martwych bądź uszkodzonych pędów, a także w przypadku, gdy chce się zahamować rozwój choroby, która zaatakowała roślinę.

Tuje ogrodoweTuje ogrodowe Fot. shutterstock

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Kiedy obcinać tuje: jakich narzędzi użyć?

Warto wiedzieć nie tylko, kiedy obcinać tuje, ale i jakich narzędzi użyć w tym celu. Wiele zależy od rozmiarów rośliny, którą zamierzamy przycinać. W przypadku niższych egzemplarzy, z pewnością wystarczy Ci ręczny sekator. Jeśli natomiast myślisz o jednej z wyższych roślin, wykorzystaj nożyce do gałęzi. Młode żywopłoty, a także szczególnie wysokie rośliny warto natomiast przycinać, wykorzystując narzędzia elektryczne, takie jak chociażby akumulatorowe nożyce, przeznaczone do cięcia roślin.

Kiedy przycinać iglaki?

Kiedy przycinać iglaki? Tak naprawdę nie ma jednej, odgórnie ustalonej pory dla wszystkich roślin tego rodzaju. Istotna jest przede wszystkim regularność przeprowadzanych zabiegów, natomiast dokładny termin ustala się w zależności od tego, do jakiego gatunku należą dane rośliny. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje też to, jaką funkcję dany iglak będzie pełnił w ogrodzie. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszą porą do przycinania roślin tego rodzaju okazuje się kwiecień i maj. Warto też pamiętać, by wykonując ostatnie, późne cięcie w letnim terminie, nie wybierać do tego ani dni obfitujących w deszcz, ani w słońce.

Zobacz też: Jak i kiedy sadzić aksamitki? Spraw, by cieszyły oko aż do późnej jesieni!

Więcej o: