Jak właściwie korzystać z tamponów? Te najczęstsze błędy mogą przyczynić się do wystąpienia TSS

Wiele kobiet podczas miesiączki staje przed dylematem - podpaski czy tampony. Druga opcja wybierana jest znacznie rzadziej, a wynika to przeważnie z braku wiedzy na temat poprawnego używania tamponów. Jak zatem to robić? Podpowiadamy.

Wiele kobiet tamponów używa okazjonalnie tzn. podczas wizyty na basenie lub wakacji. Są one bardzo wygodne i przede wszystkim dyskretne. Często pojawiają się jednak wątpliwości, czy są bezpieczne. Jak najbardziej, ale pod warunkiem odpowiedniej aplikacji. Co to oznacza? Podpowiadamy. 

Maja Ostaszewska Maja Ostaszewska w modnym stroju kąpielowym świętowała 50. urodziny

Zobacz wideo Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Jak włożyć tampon? Poprawna aplikacja tamponu krok po kroku 

Wbrew pozorom aplikacja tamponu jest bardzo prosta. Na opakowaniu producenci najczęściej umieszczają instrukcję, w której jest to wyjaśnione krok po kroku. Jak prawidłowo włożyć tampon? 

  1. Dokładnie umyj ręce.
  2. Usuń ochronną osłonkę zabezpieczającą tampon. 
  3. Pociągnij za sznurek znajdujący się na końcówce i upewnij się, że się nie urwie — rozprostuj go i naciągnij. 
  4. Umieść wskazujący palec w zagłębieniu na końcu tamponu.
  5. Rozchyl wargi sromowe i zaaplikuj tampon w pochwie – pomiędzy cewką a odbytem. Wkładaj go delikatnie po łuku, kierując go ku dołowi pleców. 
  6. W momencie napotkania oporu delikatnie zmień kąt wprowadzania. Zaaplikuj tampon tak głęboko, jak to możliwe, pozostawiając sznureczek na zewnątrz. 

Co ile zmieniać tampon? 5 najczęściej popełnianych błędów podczas aplikacji 

Chcąc prawidłowo korzystać z tamponów, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiedniej aplikacji. Jest też kilka innych ważnych kwestii: 

  1. Co ile zmieniać tampon? - Decydująca jest tutaj obfitość krwawienia. Przy intensywnej miesiączce zaleca się wymianę co 3 do maksymalnie 6 godzin. W przypadku słabszego krwawienia nowy tampon należy zaaplikować maksymalnie po 8 godzinach. 
  2. Mycie rąk przed włożeniem tamponu — niestety ten krok często jest pomijany, a jest on kluczowy. Mycie rąk przed aplikacją tamponu sprawa, że minimalizujemy ryzyko dostania się do pochwy bakterii. 
  3. Używanie tamponów o jednej chłonności — korzystanie przez cały cykl z tamponów o mocnej chłonności, może zwiększać ryzyko wystąpienia TSS (zespołu wstrząsu toksycznego). 
  4. Zbyt płytka aplikacja tamponu — prawidłowo włożonego tamponu, nie powinnaś czuć. Dlatego, jeśli dokucza ci po aplikacji ból lub dyskomfort, to prawdopodobnie włożyłaś go zbyt płytko. 
  5. Nie zmieniasz tamponu po wizycie na basenie — po pływaniu w basenie koniecznie wymień tampon, nawet jeśli nie czujesz takiej potrzeby. 

Lauren Wasser Modelce amputowano obie nogi. Powodem był źle używany tampon

Czy tampony są bezpieczne? 

Jak wspomnieliśmy na początku, tampony są bezpieczne, ale pod warunkiem, że prawidłowo je aplikujemy i z nich korzystamy. Inaczej narażamy się na TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego. Wilgotne warunki w pochwie, a także obecność krwi to pożywka dla bakterii. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o regularnej wymianie tamponu. Zbyt długi kontakt tamponu z błoną śluzową, może powodować przeniknięcie toksyn do organizmu. To zaś prowadzi do wystąpienia ostrych bóli brzucha, osłabienia, zawrotów głowy, gorączki czy bóli mięśniowych. Bagatelizowanie objawów TSS może skutkować upośledzeniem narządów, a nawet zagrożeniem życia. 

Regularna wymiana tamponów pozwoli uniknąć ponadto wysychania błon śluzowych pochwy. 

Więcej o: