Jak właściwie korzystać z tamponów? Te najczęstsze błędy mogą przyczynić się do wystąpienia TSS

Wiele kobiet podczas miesiączki staje przed dylematem - podpaski czy tampony. Druga opcja wybierana jest znacznie rzadziej, a wynika to przeważnie z braku wiedzy na temat poprawnego używania tamponów. Jak zatem to robić? Podpowiadamy.

Wiele kobiet tamponów używa okazjonalnie tzn. podczas wizyty na basenie lub wakacji. Są one bardzo wygodne i przede wszystkim dyskretne. Często pojawiają się jednak wątpliwości, czy są bezpieczne. Jak najbardziej, ale pod warunkiem odpowiedniej aplikacji. Co to oznacza? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Jak włożyć tampon? Poprawna aplikacja tamponu krok po kroku 

Wbrew pozorom aplikacja tamponu jest bardzo prosta. Na opakowaniu producenci najczęściej umieszczają instrukcję, w której jest to wyjaśnione krok po kroku. Jak prawidłowo włożyć tampon? 

 1. Dokładnie umyj ręce.
 2. Usuń ochronną osłonkę zabezpieczającą tampon. 
 3. Pociągnij za sznurek znajdujący się na końcówce i upewnij się, że się nie urwie — rozprostuj go i naciągnij. 
 4. Umieść wskazujący palec w zagłębieniu na końcu tamponu.
 5. Rozchyl wargi sromowe i zaaplikuj tampon w pochwie – pomiędzy cewką a odbytem. Wkładaj go delikatnie po łuku, kierując go ku dołowi pleców. 
 6. W momencie napotkania oporu delikatnie zmień kąt wprowadzania. Zaaplikuj tampon tak głęboko, jak to możliwe, pozostawiając sznureczek na zewnątrz. 

Co ile zmieniać tampon? 5 najczęściej popełnianych błędów podczas aplikacji 

Chcąc prawidłowo korzystać z tamponów, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiedniej aplikacji. Jest też kilka innych ważnych kwestii: 

 1. Co ile zmieniać tampon? - Decydująca jest tutaj obfitość krwawienia. Przy intensywnej miesiączce zaleca się wymianę co 3 do maksymalnie 6 godzin. W przypadku słabszego krwawienia nowy tampon należy zaaplikować maksymalnie po 8 godzinach. 
 2. Mycie rąk przed włożeniem tamponu — niestety ten krok często jest pomijany, a jest on kluczowy. Mycie rąk przed aplikacją tamponu sprawa, że minimalizujemy ryzyko dostania się do pochwy bakterii. 
 3. Używanie tamponów o jednej chłonności — korzystanie przez cały cykl z tamponów o mocnej chłonności, może zwiększać ryzyko wystąpienia TSS (zespołu wstrząsu toksycznego). 
 4. Zbyt płytka aplikacja tamponu — prawidłowo włożonego tamponu, nie powinnaś czuć. Dlatego, jeśli dokucza ci po aplikacji ból lub dyskomfort, to prawdopodobnie włożyłaś go zbyt płytko. 
 5. Nie zmieniasz tamponu po wizycie na basenie — po pływaniu w basenie koniecznie wymień tampon, nawet jeśli nie czujesz takiej potrzeby. 

Czy tampony są bezpieczne? 

Jak wspomnieliśmy na początku, tampony są bezpieczne, ale pod warunkiem, że prawidłowo je aplikujemy i z nich korzystamy. Inaczej narażamy się na TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego. Wilgotne warunki w pochwie, a także obecność krwi to pożywka dla bakterii. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o regularnej wymianie tamponu. Zbyt długi kontakt tamponu z błoną śluzową, może powodować przeniknięcie toksyn do organizmu. To zaś prowadzi do wystąpienia ostrych bóli brzucha, osłabienia, zawrotów głowy, gorączki czy bóli mięśniowych. Bagatelizowanie objawów TSS może skutkować upośledzeniem narządów, a nawet zagrożeniem życia. 

Regularna wymiana tamponów pozwoli uniknąć ponadto wysychania błon śluzowych pochwy

Więcej o: