Czym podlewać wrzosy w domu, a czym na balkonie? Proste sposoby na bujne i kolorowe rośliny

Wrzosy to piękne, różnokolorowe kwiaty, które kojarzą nam się z początkiem jesieni. Nie są bardzo wymagające i mogą stać zarówno w domu, jak i na balkonie. Oczywiście, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Czym podlewać wrzosy, żeby cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon?

Wrzosy to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Te biało-fioletowe kwiatki upiększają nasze domy, balkony i ogrody. Przywodzą na myśl zmieniającą się porę roku i zbliżającą się wielkimi krokami jesień. Czym podlewać wrzosy w domu, a czym na balkonie? Jak dbać o te delikatne kwiatki, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Podpowiadamy!

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Czym podlewać wrzosy w domu?

Wrzosy w domu to podczas zmieniającego się sezonu jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych domach. Kojarzą nam się z nadchodzącą jesienią i stanowią piękną dekorację, dlatego chętnie umieszczamy je na parapetach czy stołach. Aby cieszyć się nimi aż do zimy, muszą być w nienagannej formie. Trzeba je odpowiednio pielęgnować i regularnie kontrolować ich nawodnienie. Jak należy dbać o wrzosy w doniczce?

Wrzosy w domu nie są bardzo wymagające. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kupując roślinę, zacznij od podstawy, czyli jej podłoża. Ziemia z marketu zazwyczaj nie spełnia wymagań roślin, dlatego należy je przesadzać. Wrzosy lubią wilgotne i żyzne podłoże o stosunkowo kwaśnym odczynie. Drugą istotą kwestią jest osłonka. Doniczka powinna mieć na dnie specjalne otwory, które umożliwią prawidłowy odpływ wody z ziemi i zapobiegną jej nagromadzaniu. 

Wrzosów w doniczkach nie powinno się nawozić. Można natomiast zaaplikować specjalną odżywkę przeznaczoną do kwiatka. Jak często podlewać wrzosy? Rób to tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie całkowicie wysuszona. Wodę wlewaj bezpośrednio do podłoża, by krople nie osiadały na liściach. 

Jak dbać o wrzosy na balkonie?

Wrzosy to nie tylko kwiatki domowe. Świetnie sprawdzą się także jako ozdoba naszego balkonu. Roślina lubi się rozrastać, dlatego najlepiej będzie czuć się w szerokich donicach lub skrzyniach. Tutaj także należy pamiętać o odpowiednim drenaży, czyli specjalnych dziurach na spodzie osłonek. Można także wysypać na dno trochę żwirku, a na wierzch korę sosnową, która zapobiegnie wyparowywaniu wody.

Doniczki na balkonach należy ustawić w miejscach dobrze nasłonecznionym. Może to być miejsce pod dachem, jednak roślina musi mieć dostęp do promieni słonecznych. Czym podlewać wrzosy na balkonie i tarasie? Staraj się nie przelewać rośliny Powinna ona mieć cały czas wilgotną ziemię, ale nie mokrą. Wrzosy podlewaj odstaną wodą, lub deszczówką. 

Więcej o: