To pewne! Legitymacja emeryta z ważną zmianą. Wiemy, kiedy wejdzie w życie

Nadchodzące zmiany, to ważna informacja dla seniorów posiadających legitymację emeryta. Z przysługujących ulg i zniżek będzie można bowiem skorzystać, nie mając przy sobie plastikowej karty, a jedynie telefon.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecnie legitymacja emeryta jest wydawana w formie karty przypominającej wyglądem dowód osobisty. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanego dla nich udogodnienia i okazywać dokument za pomocą telefonu komórkowego. 

Zobacz wideo

Legitymacja emeryta i rencisty. Jakie zniżki można na nią otrzymać? 

Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mogą ubiegać się w ZUS o wyrobienie tzw. legitymacji emeryta i rencisty (LER). Uprawnia ona do dodatkowych zniżek, jednak np. w zależności od miasta, ich wysokość może się różnić. Dzięki okazaniu legitymacji można otrzymać ulgę w ośrodkach uzdrowiskowych, rehabilitacji czy placówkach kultury

Legitymacja z zasady nie stanowi jednak tytułu do ulg w transporcie publicznym. O tym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym.

Legitymacja emeryta 2023. Zmiany zaczną obowiązywać od nowego roku 

Od 1 lutego 2017 r. ZUS wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Mają one udogodnienie dla osób niedowidzących. Aby łatwiej było rozpoznać dokument, skrót LER zapisany jest językiem Braille’a. 1 stycznia 2023 r. ma wejść w życie kolejne udogodnienie, a mianowicie z legitymacji będzie można korzystać online. Dostępna będzie ona w aplikacji mobilnej mObywatel. Karty plastikowe nie stracą swojej ważności. 

Elektroniczna legitymacja emeryta. Wniosek będzie niezbędny 

Chcąc skorzystać z nowego rozwiązania, seniorzy będą musieli udać się do ZUS i złożyć wniosek o wydanie e-dokumentu. W imieniu emeryta będzie mógł to zrobić przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik.

Więcej o: