Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej funkcji znajdującej się w naszych oknach. Regulowanie szczelności i przechodzenie z tzw. trybu letniego na zimowy pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co ostatecznie przekłada się na rachunki za ogrzewanie.
Nowoczesne okna typu PCV w większości wyposażone są w mechanizm z trybem letnim oraz zimowym. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka opcja jest aktualnie ustawiona, to znajdź śrubę w skrzydle okna i sprawdź, jakie jest jej ustawienie względem uszczelki. Grubsza strona to tryb zimowy, zaś węższa świadczy o trybie letnim.
Zimowy tryb w oknach to nic innego, jak sprawienie, że uszczelka jest mocniej dociśnięta do framugi okna. Co za tym idzie, mniej chłodnego powietrza przedostaje się do wnętrza mieszkania lub domu. Każda funkcja posiada wady i zalety, również w tym przypadku nie jest inaczej, więc warto mieć ich świadomość. Odpowiednia cyrkulacja powietrza to mniejsza możliwość do rozwoju alergii i uczuleń. Plusem jest jednak to, że zmniejszony przepływ powietrza wpłynie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Chcąc przestawić nasze okna z trybu letniego na zimowy, potrzebny nam będzie klucz imbusowy, klucz torx, śrubokręt płaski, krzyżowy lub klucz płaski, oczkowy, który pozwoli wykonać nam to zadanie. Musisz spojrzeć na swoje okucia dookoła okna i zweryfikować, jaki rodzaj narzędzia potrzebujesz. Zacznij od zlokalizowania metalowej śruby w skrzydle. Następnie przekręć ją o 90 stopni (w prawo) i gotowe. Wiosną, gdy będziesz chciał wrócić na tryb letni, wykonaj tę czynność ponownie, przekręcając śrubę w odwrotnym kierunku (w lewo).