Większość nosi w niej monety, ale do czego naprawdę służy mała kieszonka w dżinsach?

Historia jeansów sięga XVIII wieku. Wtedy to wynaleziono materiał znany nam jako jeans. Choć o dżinsach powiedziano i napisano wiele, wciąż skrywają różne sekrety. Zastanawialiście się kiedyś, do czego służy mała kieszonka w tych spodniach?

Krótko historia dżinsów

Na pewno słyszeliście historię o tym, jak Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem otrzymali patent na produkcję dżinsów. Było to 1873 roku. Jednak początki tych najpopularniejszych na świecie spodni sięgają wcześniejszych lat. W XVIII wieku we Włoszech także próbowano odtworzyć tę tkaninę. Jeans powstał w wyniku prób i błędów różnych producentów. Ostatecznie patent uzyskali Levi Strauss i Jacob Davison.

Zobacz wideo Jak odmienić stare, nudne jeansy? To naprawdę proste!

Dżinsy noszą wszyscy, ale nie każdy zna wszystkie ich sekrety

Dżinsy znajdziemy w każdej szafie. Kobiety, mężczyzny, dzieci, nastolatków. Choć tak je lubimy, sporo jeszcze o nich nie wiemy. Nie wiemy na przykład, do czego służy mała kieszonka w spodniach albo do czego służą guziczki przy wykończeniu kieszeni.

Do czego służą nity przy kieszeniach jeansów? Nity, czyli te małe guziczki pojawiły się dopiero po pewnym czasie. Początkowo dżinsy były spodniami noszonymi przez robotników i pracowników fizycznych. Musiały być wytrzymałe. Okazało się jednak, że szybko przecierają się rogi w kieszeniach. Przez to traciły na praktyczności.

Twórcy kultowych dżinsów postanowili więc doszyć nity. W ten sposób wzmocnili materiał, kieszenie są bardziej wytrzymałe. Proste rozwiązanie, a jakże skuteczne. Na dodatek zostało z nami do dziś. Choć obecnie traktujemy ten element wyłącznie jako ozdobny.

A co z małą kieszonką w dżinsach? Raczej nie służy do noszenia w nich kilku moment. Zmieści się tam dosłownie dwie monety czy gumka do włosów. Jej przeznaczenie było sumiennie przemyślane. Kieszonka nazywana "watch pocket" była zaprojektowana z myślą o kowbojach. Każdy kowboj nosił bowiem zegarek na łańcuszku. Tarcza zegarka idealnie mieściła się do tej właśnie małej kieszonki.

Więcej o: