Zmieniasz piżamę i pościel raz na tydzień? Sprawdź, dlaczego to błąd

Czas na chwilę prawdy. Kiedy ostatni raz zmienialiście pościel i piżamę? W tym tygodniu? A może miesiąc temu? Regularna i częsta wymiana pościeli oraz bielizny, w której śpimy jest niezwykle ważna.

Jak często prać pościel?

Jeszcze niedawno odpowiedzielibyśmy na to pytanie z przekonaniem – wystarczy raz na dwa tygodnie. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak takie oczywiste. W końcu w czasie pandemii powinniśmy szczególnie dbać o higienę i z jeszcze większą starannością pilnować czystości w domach. Warto więc zmieniać pościel nawet raz w tygodniu. Podobnie powinniśmy podchodzić do bielizny, w której śpimy.

Jeśli kąpiemy się tuż przed snem, raz w tygodniu zmiana piżamy powinna wystarczyć. Jednak, gdy bierzemy prysznic tylko rano, lepiej wymieniać piżamę częściej, na przykład co trzy, maksymalnie co cztery dni. To wszystko dla naszego dobra. W pościeli żyją roztocza. Gdy kładziemy się spać w brudnej piżamie, mają one jeszcze więcej pożywienia. Roztocza żerują bowiem na naszym naskórku. Dlatego naprawdę warto zmieniać pościel i piżamę jak najczęściej!

Gdy szczególnie pocimy się, nasza piżama jest wręcz mokra, powinniśmy ją wymienić od razu. Nie czekajmy aż miną trzy dni!

Zobacz wideo

A co z ręcznikami?

Pamiętajmy także o ręcznikach. To w nie wycieramy ciało po kąpieli. Niektórzy specjaliści przekonują, że powinniśmy wymieniać je nawet codziennie. Statystyczny Polak wymienia ręcznik raz na tydzień. Warto jednak wprowadzić tu pewne zmiany. W przypadku ręcznika kąpielowego sugerujemy wymianę raz na trzy dni. W przypadku ręcznika do twarzy czy do rąk – nawet codziennie!

Nie jest to nasz wymysł. Do takiej regularności zachęca między innymi Cleaning Institute, amerykańska organizacja zrzeszająca producentów środków czystości. Zalecają oni pranie ręczników kąpielowych właśnie po trzech użyciach.

Więcej o: