Dla kogo podwójna emerytura? Aby ją pobierać, musisz złożyć dwa wnioski, niekoniecznie w Polsce

Podwójna emerytura nie jest dla każdego. Można ubiegać się o nią w trzech przypadkach, a w każdym z nich należy złożyć aż dwa wnioski. ZUS nie wypłaci obydwu świadczeń. Świadczenia można otrzymać z innych urzędów, w tym... za granicą.

Jedna emerytura zazwyczaj nie wynosi tyle, ile oczekiwaliby seniorzy. Dwie emerytury pobierane równolegle, zdają się być czymś niemożliwym, ale to całkiem realne, jeśli tylko emeryci spełnią warunki. Jeden z nich, to złożenie dwóch wniosków. Jeden z nich należy złożyć w ZUS.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Dwie emerytury może pobierać osoba, która przez wiele lat mieszkała i pracowała za granicą. Wówczas, ma prawo do wnioskowania o świadczenie emerytalne zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym legalnie zarabiała. Emerytura z ZUS wypłacana jest po ukończeniu wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że ten warunek w poszczególnych krajach może się różnić. Warto zaznaczyć, że aby pobierać emeryturę z ZUS, nie trzeba wracać na stałe do Polski. Wystarczy m.in. polskie obywatelstwo.

Podwójna emerytura dla osób, które opłacały składkę w KRUS

Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacana może być tylko jedna. Aby pobierać dwie, należy opłacać składki również gdzieś indziej. Jeśli wpływały na konto KRUS przez minimum 25 lat, wówczas można wnioskować tam o dodatkową, dożywotnią emeryturę

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Są zmiany w przepisach

Do niedawna służby mundurowe mogły pobierać równolegle dwie emerytury, tzw. mundurową i cywilną. Obecnie, pomimo wniosku składanego w ZUS, oraz w ZER MSWiA, żołnierze muszą wybrać jedno świadczenie, które bardziej im się opłaca. Nie dotyczy to natomiast tych osób, które podjęły służbę po 1999 roku. Na nich czekają aż dwie, dożywotnie emerytury.

Więcej o: