Będzie 15. emerytura? Prezydent nie wyklucza, minister studzi entuzjazm. "Takie dodatki są potrzebne"

Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla Radia ZET wywołała niemałe zamieszanie, ale też dała wielu seniorom nadzieję na to, że zostanie wypłacona im 15. emerytura. Entuzjazm najstarszych obywateli ostudzą z pewnością ostatnie słowa minister Marleny Maląg, która jest bardziej ostrożna w składaniu takich obietnic.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Wciąż trwają jeszcze wypłaty 14. emerytury, a już pojawiają się doniesienia o 15. emeryturze. Po raz pierwszy temat ten został poruszony w 2020 roku podczas kampanii Andrzeja Dudy. W ostatnim wywiadzie dla Radia ZET prezydent do niego powrócił, dając tym samym nadzieję milionom seniorów na kolejny dodatek do emerytury

15. emerytura 2023. "Takie dodatki są potrzebne"

Choć politycy powtarzają, że w 2022 roku waloryzacja świadczeń była rekordowa, to obecnie najniższa emerytura wynosi 1217,98 zł netto. Biorąc pod uwagę szalejącą inflację, kwota ta dla wielu seniorów może nie wystarczać na codzienne wydatki, co podkreślił zresztą sam prezydent w Radiu ZET. - (...) jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, które są opłacane za mieszkania, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas. 

Andrzej Duda przyznał, że dodatki do emerytur są zatem potrzebne. Zapytany o możliwość wprowadzenia 15. emerytury odpowiedział, że "jeżeli będzie potrzebna, to trzeba będzie ją rozważyć". Nie wiadomo natomiast czy otrzymaliby ją wszyscy, czy podobnie jak w przypadku czternastek obowiązywałby próg dochodowy. 

Czy piętnasta emerytura jest możliwa? Minister Maląg studzi entuzjazm seniorów 

Kilka dni później gościem Radia ZET była natomiast Marlena Maląg, która zaznaczyła, że cały czas rząd jest w dialogu z prezydentem, ale należy spojrzeć też na to, co osiągnęła dotychczas partia rządząca. Tutaj minister wymieniła "godną waloryzację oraz 13. i 14. emeryturę". - Ale warto zwrócić uwagę, na to, że wprowadzone w tym roku rozwiązania w polityce podatkowej, kwota wolna od podatku, (…) powodują, że w kieszeniach emerytów zostaje więcej środków – dodała. 

Redaktorzy ZETki dopytywali jednak Maląg o 15. emeryturę, a mianowicie czy "wchodzi w grę, czy jest za wcześnie, by o tym mówić", na co minister odparła, że "jest za wcześnie, by o tym mówić". 

Więcej o: