Jak wyczyścić kaloryfer z brudu? Polej go tą miksturą, a nie pożałujesz!

Grzejniki to prawdopodobnie jedne z najrzadziej czyszczonych miejsc w naszych domach. Nagromadzone przez miesiące, a czasem nawet i lata, kurz, włosy, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia trudno usunąć. Szczególnie z wąskich przestrzeni. Sprawdź, jak wyczyścić kaloryfer szybko i skutecznie!

Po więcej porad domowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Kaloryfer czyścimy rzadko i niechętnie. Nic dziwnego, nie jest to proste zadanie. Nie ułatwia go utrudniony dostęp do przestrzeni między żeberkami czy płytami. Jeszcze trudniej jest umyć grzejnik panelowy. To dlatego często odkładamy tę czynność na później. A brud wciąż się gromadzi… To błąd! Szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinnyśmy zadbać o to, by grzejnik był czysty. Na szczęście z pomocą przychodzą sprawdzone triki i domowe sposoby. Oto kilka z nich!

Jak wyczyścić kaloryfer? Użyj… suszarki do włosów

W mediach społecznościowych znaleźć można wiele przydatnych trików i porad dotyczących sprzątania, porządków czy przechowywania żywności. Również w kwestii czyszczenia kaloryfera. Nie jest to łatwe zadanie, a zaprezentowane triki pozwolą je ułatwić.

Jedną z metod na dokładne pozbycie się zalegającego brudu i kurzu jest użycie odkurzacza i… suszarki do włosów. Jeśli masz w domu zainstalowany kaloryfer panelowy, na początek zdejmij panele boczne i górny. Wyczyść je pod bieżącą wodą. Najpierw pozbądź się kurzu, a pozostały brud umyj przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Spłucz i pozostaw do wyschnięcia. Co dalej? Odkurz wierzch grzejnika i przestrzenie po bokach. Następnie sięgnij po suszarkę do włosów. Włącz silny zimny nawiew i skieruj powietrze od góry ku podłodze. Pod kaloryfer podłóż ręczniki lub ścierki, by nie zabrudzić podłogi. Podmuch z suszarki wykurzy cały brud. Sposób ten sprawdzi się również w przypadku innych grzejników. Pamiętaj, by powietrze z suszarki kierować ku dołowi.

Sposób na czysty kaloryfer? Wylej na niego tę miksturę

Innym ze sposobów na wyczyszczenie kaloryfera jest wylanie na niego mieszanki wody z dodatkiem proszku do prania. Wymieszaj wodę z porcją detergentu. Pod kaloryfer podłóż ręczniki i miski, by zapobiec zalaniu podłogi. Możesz zdjąć osłony z kaloryfera, ale nie jest to konieczne. Zacznij powoli i ostrożnie polewać grzejnik, upewniając się, że cała woda spływa do misek. Kurz i brud znikną w mgnieniu oka.

 
Więcej o: