Idziesz w gości? Uważaj na buty! Takich rzeczy nigdy nie rób

Zostaliście zaproszeni w gości? To miłe, ale warto wiedzieć, jak się zachować. Nie każde zachowanie przystoi w każdym domu. Przede wszystkim zbyt dosłownie nie traktujmy powiedzenia - czuj się jak u siebie w domu.

Nie krytykuj

Nie podoba ci się obraz na ścianie? Nie musisz tego mówić. Nie podoba ci się zestaw filiżanek, którym chwali się pani domu? Uśmiechnij się i tyle. Uwagi zachowaj dla siebie. Nie byłoby ci miło, gdyby ktoś od progu krytykował twoje skarby, prawda?

Buty. Zdjąć czy nie?

Oto jest pytanie. I nie ma na nie łatwej odpowiedzi. Savoir vivre jasno to określa – gospodarz nie powinien wymagać tego od gości. Ale! Każdy przecież ma prawo ustalać zasady we własnym domu. Najlepszym sposobem jest po prostu zapytać wprost. Grzecznie, krótko. I dostosować się, do tego, co usłyszysz.

Zobacz wideo Nieprzyjemnie pachnące buty to dość spory kłopot. Z tym trikiem pozbędziesz się uciążliwego problemu!

Zawsze z upominkiem

Nigdy nie wypada przyjść z pustymi rękami. Jeśli idziesz gdzieś pierwszy raz i zwyczajnie nie wiesz, co przynieść, postaw na klasyki – kwiaty, butelka wina, ciasto z cukierni. Nie musisz wysilać się na oryginalność. Chodzi o gest.

Ty jesteś gościem, nie zabieraj kolejnych osób

Jesteś gościem, nie gospodarzem. Nie zapraszaj więc kolejnych osób. Oczywiście, jeśli to na przykład domówka i gospodarze od razu zapowiadali, żeby przyjść z osobami towarzyszącymi, to wtedy ma to rację bytu. W innych przypadkach, nie. Osoba może być intruzem. A to rodzi wiele niezręcznych sytuacji.

Wycieczki po domu tylko w towarzystwie gospodarza

Nikt nie lubi, gdy ktoś kręci mu się po domu. Szczególnie gdy mowa o sypialni czy łazience domowników. Jeśli ciekawi cię wystrój mieszkania, zapytaj. Jest duża szansa, że gospodarz zabierze cię na wycieczkę po swoich włościach. I będzie to dla niego przyjemność.

Więcej o: