Nie żyje królowa Elżbieta II. Monarchini miała 96 lat. "Odeszła w spokoju"

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Monarchini Wielkiej Brytanii miała 96 lat. Nie podano jednak jeszcze przyczyny śmierci. Nowym królem został syn Elżbiety - Karol.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w swojej posiadłości w Balmoral. Monarchini Wielkiej Brytanii miała 96 lat. Elżbieta była głową nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też 15 państw Wspólnoty Narodów, m.in. Australii, Nowej Zelandii i Kanady. W czasie swojego panowania odbyła niemal 100 podróży zagranicznych. Warto wspomnieć, że Elżbieta II była najdłużej panującą władczynią w historii Zjednoczonego Królestwa. Rządziła nim aż przez 70 lat.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Informację o śmierci Elżbiety II podały służby prasowe rodziny królewskiej. "Odeszła w spokoju" - napisano w komunikacie.

Zobacz wideo Rodzina królewska na małym i dużym ekranie

Elżbieta przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako Elizabeth Alexandra Mary. Była córką króla Jerzego VI oraz Elżbiety Bowes-Lyon. W 1939 roku przyszła królowa poznała swojego męża, księcia Filipa. Para pobrała się w 1947 roku. Rok później na świat przyszedł jej pierwszy syn - książę Karol. W kolejnych latach urodziła księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda. Więcej na temat małżeństwa Elżbiety i Flipa przeczytacie tutaj:

6 lutego 1952 zmarł król Jerzy VI. Tego samego dnia Elżbieta została głową państwa. Jej uroczysta koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta miała wówczas 27 lat. 

Królowa Elżbieta II nie żyje. W ubiegłym roku zmarł jej mąż

W kwietniu 2021 roku zmarł mąż Elżbiety - książę Filip. Mężczyzna miał 99 lat. - Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor. [...] Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie - mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez Pałac Buckingham w kwietniu 2021 roku. 

 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

 

Więcej o: